Telegony

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Telegony (GrekçeΤηλεγόνεια, Tēlegoneia), Kirke tarafından Odysseus'un oğlu Telegonus hakkında kayıp bir antik Yunan epik şiiridir.[1] Adı ("uzakta doğmuş"), Odysseus'un İtaka'daki evinden uzakta, Aeaea'da doğduğunun göstergesidir.[1] Truva Savaşı mitlerini ve ona yol açan, onu izleyen olayları anlatan Epik Döngü şiirlerinin bir parçasıydı. Telegony'nin hikâyesi kronolojik olarak Odyssey'in hikâyesinden sonra gelir ve Epik Döngünün son bölümüdür. Şiir bazen antik dönemde Spartalı Cinaethon'a (MÖ 8. yüzyıl) atfedilmiştir, ancak bir kaynakta Musaeus'tan Eugamon veya Cyrene'li Eugammon (MÖ 6. yüzyıl) tarafından çalındığı söylenmektedir (bkz. Döngüsel şairler[ölü/kırık bağlantı]).Şiir, dactylic hexameter'da iki şiir kitabından oluşuyordu.

Başlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Çağ'da Telegony, MS 2. yüzyılda Pausanias tarafından bir kez anılan Thesprotis (Yunanca: Θεσπρωτίς) olarak da biliniyor olabilir; alternatif olarak, Thesprotis Telegony'nin ilk kitabının adı olabilir.Daha büyük bir destan içinde izole edilmiş bölümlerin bu şekilde adlandırılması, Homeros destanlarının eski okurları için yaygın bir uygulamadır. Üçüncü bir olasılık, Thesprotis adında tamamen ayrı bir destan olmasıdır; ve yine dördüncü olasılık, Telegony ve Thesprotis'in, bir aşamada tek bir Telegony'de derlenmiş iki ayrı şiir olmasıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Telegony'nin oluşum tarihi belirsizdir. Yazar Eugammon'un anavatanı olan Kirene, MÖ 631'de kuruldu; ancak anlatı detayları Eugammon'un versiyonundan önce, hatta belki sözlü gelenekte de var olmuş olabilir.Odysseia'nın yazarının Telegony hikâyesinin en azından bir versiyonunu bilmesinin belirgin bir olasılığı vardır (Thesprotian bölümü ve Telegonus'un Telegony'deki alışılmadık mızrağı, Odyssey kitabı 11'deki Tiresias'ın kehanetine dayanmış olabilir; ancak bu da mümkündür. Odyssey şairinin Telegonus hikâyesini Teiresias'ın kehaneti için bir temel olarak kullandığını). Kuşkusuz Eugammon'un şiiri büyük olasılıkla MÖ 6. yüzyılda yazılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Fontaine, Michael (2014). The Oxford handbook of Greek and Roman comedy. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0190887216.