Tartışma:Wingdings

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Q33NY

Wingdings yazı tipi bazı tartışmalara konu olmuştur. 1992'de Windows 3.1'in piyasaya sürülmesinden birkaç gün sonra, "NYC" (New York City'nin kısaltması) harflerinin oluşturduğu serinin, kafatası ve kemikten oluşan kurukafa (ölüm) sembolünü, Yahudi dininin Davut Yıldızı sembolünü ve 'başarı' veya 'tasvip' veya 'takdir' anlamına gelen başparmak yukarı sembolünü bir araya getirdiği keşfedilmiştir. Bundan, o dönemde, özellikle New York'ta yoğun olarak yaşayan Yahudilerin öldürülmesine işaret eden bir işarete, YAHUDİLERE ÖLÜM mesajına denk geldiği yorumu çıkarılmıştır. Microsoft bunun kasdi olduğu söylentilerini şiddetle reddetmiş, yazı tipi içindeki işaretlerin nihai düzenlemesinin rastgele bir tarzda yapıldığını ısrarla belirtmiştir. Sonraki yllarda piyasaya sürülen ve yine işaretlerden oluşan bir yazı tipi olan Webdings'de NYC harfleri bir göz, bir kalp ve bir şehir silüetini bir araya getirecek şekilde ayarlanmış ve bunun da ünlü "I Love New York City" sloganı şeklinde yorumlanması sağlanmıştır.

11 Eylül 2001 saldırıları ndan internette yayılan mesajlarda, Wingdings'de Q33NY karakterleri yazıldığında, Q harfinin bir uçağa, 3'lerin gökdelene benzer binalara, sonrasında da, 1992'de çıkan tartışmalarda belirtildiği gibi, N harfinin de kurukafa işaretine, Y harfinin de Davut Yıldızı'na denk geldiğine dikkat çekilmiştir. Ortaya çıktığı düşünülen mesaj, Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpmaya hazırlana bir uçak ve Yahudilere dönük bir ölüm tehdididir. Sözkonusu işaret mesajlarında uçaklardan birinin uçuş numarasının "Q33" olduğu bu mesajların dayandığı argüman olmuştur.

Ancak 11 Eylül 2001 saldırıları nda kullanılan uçakların hiçbirinin Q33'e denk gelen bir uçuş veya bir başka referans numarası taşımadığı ortadadır. Ayrıca saldırıların Yahudileri hedeflediği veya sadece Yahudilere zayiat verdirdiği tabii ki iddia edilemez. Q33'ün New York şehir otobüslerinin kullandığı hatların birinin ismi olduğu, ve bu hattın Dünya Ticaret Merkezi'nden geçtiği de sonradan çıkarılan iddialar arasındadır. Ancak, New York şehir otobüsleri Q33 hattı Dünya Ticaret Merkezi'nin yakınından dahi geçmemekte, LaGuardia Havaalanı nda son bulmaktadır. Bu havaalanının da terör eyleminde kullanılan uçaklarla kurulabilecek herhangi bir kalkış veya iniş bağlantısı bulunmamıştır.

Komplo teorileri teorisyenleri, zamanla, Wingings karakterleri kullanılarak oluşturulabilen başka kombinasyonların başka özel anlamlara denk geldiğini de ortaya atmışlardır. Ancak elde edilen sonuçların tesadüften ibaret olması da aklayakındır. Wingding'de benzer mahiyetli işaretlerin belli bir mantık içeren bir sırada yer aldığı muhakkaktır.

Öte yandan, Almanca (veya Almanya'da kullanılan) Windows içinde yer alan Wingding karakterlerinde, N ve C aynı işaretlere denk gelmekle birlikte, Y'nin denginin Davut Yıldızı değil, Ayyıldız olduğu öne sürülmüştür. Bu da, Wingdings'in, Almanya açısından, TÜRKLERE ÖLÜM veya MÜSLÜMANLARA ÖLÜM mesajı taşıdığı anlamında yorumlanmıştır.

Öte yandan, 11 Eylül saldırılarında Dünya Ticaret Merkezi'nin iki kulesine iki uçak çarpmıştır. Yukarıda anılan harf sırasının önüne 2 rakamı getirildiğinde, daha anlamlı bir mesaj ortaya çıkarılabilir (2Q33NYC). Ayrıca, kurukafa ve Davut Yıldızı'nın (veya ayyıldızın) neden Yahudilere (veya Türklere, veya Müslümanlara) ölüm anlamına getirilmesi gerektiği de o kadar açık değildir ve dezenformasyon olabilir (nitekim, bu konuların uzmanı Ertuğrul Özkök bu konuyu bir yazısında alaylı bir üslupla işlemiştir). İşaretler sırası, kurukafayı, ardından da (Yahudi örneğinde) Davut Yıldızı'nı içermektedir. Bu da, pekala, 'Yahudilere ölüm' şeklinde değil, '11 Eylül saldırıları ile başlayan bir süreçte vuku bulacak ölümlerden sonra (veya savaşlardan sonra) Yahudiler (Yahudi egemenliği, zaferi)' şeklinde yorumlanabilir. Bu zaferin (veya egemenliğin) başarısı ('başparmak yukarı' işareti) da böylece 2033 yılına tarihlendirilmektedir. Misyon 2033 yılında tamamlanacaktır. Nihayet, bir başka yorumcu, Q33'den Kuran'daki Tevbe Suresi'ne ulaşmıştır, ve bu surenin içeriği de son derece açıktır. Bu bağlamda, nihai mesaj için, 'ya Yahudiler kazanacak ya da Müslümanlar' yorumu da çıkarılabilir. Bir başka zihin egzersizi, MQ33NYC serisini konu etmektedir. Buna ilişkin olarak, ikinci harften yukarıda belirtilen yorumlar geçerli kalmak üzere, baştaki MQ33 de IBM WebSphere MQ (message queue) ağ iletişim programı ile ilişkilendirilebilir. Bu program Wingdings'i içeren Windows 3.1. ile aynı tarihlerde (Mart 1992) piyasaya sürülmüş olup, versiyonlarından birinin adı MQ33'dür. M büyük harfi de Wingdings'de bomba işaretine denk gelmektedir. Böylece aynı harf serisinde, bir bilgisayar programının adı, bir bomba, bir veya iki uçak, iki bina, bir şehir ismi, bir din, bir tarih, bir ölüm işareti ve bir başarı işareti bir araya gelmektedir.

Farklı bir tartışma da, bütün DOS .exe dosyalarının, ve bazı OS/2 ve Windows dosyalarının isimlerinin başında yer alan MZ harfleri (bazen ZM) ile ilgilidir. Bu harfler Microsoft'un 'mimar'ı olarak tanınan Mark Zbikowski'nin isminin başharfleridir ve kendisi .exe dosyalarının mucidi kabul edildiğinden, isteği üzerine ve bu arada da .exe ve .com dosyalarını birbirlerinden ayırdetmek amacıyla, Microsoft bütün .exe dosyalarının ve diğer bazı dosyaların isimlerini bu harflerle başlatmıştır (MZ harfleri sonradan, bilgisayar virüsleri nin .exe dosyalarını hemen tanımlayabilmesini sağladıkları için hacker lar açısından büyük kolaylık yaratmıştır.) (MZ, aynı zamanda ayın dünya yörüngesindeki turu esnasında girdiği 12 zodyak bölgesini tanımlamak için astronomide kullanılan 'moon zodiac' teriminin kısaltmasıdır.). MZ (büyük harflerle) Wingdings'de yazıldığında bomba ve ayyıldız işaretleri ortaya çıkmaktadır.