Tartışma:Sultan Ahmet Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İstanbul (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İstanbul maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İstanbul kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hata[kaynağı değiştir]

-- "Halbüki gerçekte Mekkedeki camii, Sultanahmet camii inşa edilmeden 1 yüzyıl öncesinden beri 7 minareye sahiptir." cümlesi ne Murat Belge - İstanbul Gezi Rehberi kitabında ne de John Freely - Türkiye Uygarlıklar Rehberi (1. cilt: İstanbul) adlı eserde yer almaktadır. Bu nedenle kesin kaynak belirtilip tekrar yazılana kadar kaldırılmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bu cümle doğruluğu adı geçen eserlerde sabit olan bir cümleyi yadsımaktadır.

-- Camideki pencere sayısı net olarak 260'tır.

-- yukarıda adı geçen kaynaklarda caminin tarihçesine ilişkin yapımına başlanması (1609) ve bitirilmesi (1617) haricinde bilgi yoktur.

-- Yine kaynak belirtilmeyen "Bu, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylemdi" cümlesi de bu iki kaynağın "Sultanahmet Camii" bölümlerinde yer almamaktadır. Halitcelik 23:51, 13 Şubat 2012 (UTC)