Tartışma:Sultanahmet Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Hata[kaynağı değiştir]

-- "Halbüki gerçekte Mekkedeki camii, Sultanahmet camii inşa edilmeden 1 yüzyıl öncesinden beri 7 minareye sahiptir." cümlesi ne Murat Belge - İstanbul Gezi Rehberi kitabında ne de John Freely - Türkiye Uygarlıklar Rehberi (1. cilt: İstanbul) adlı eserde yer almaktadır. Bu nedenle kesin kaynak belirtilip tekrar yazılana kadar kaldırılmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bu cümle doğruluğu adı geçen eserlerde sabit olan bir cümleyi yadsımaktadır.

-- Camideki pencere sayısı net olarak 260'tır.

-- yukarıda adı geçen kaynaklarda caminin tarihçesine ilişkin yapımına başlanması (1609) ve bitirilmesi (1617) haricinde bilgi yoktur.

-- Yine kaynak belirtilmeyen "Bu, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylemdi" cümlesi de bu iki kaynağın "Sultanahmet Camii" bölümlerinde yer almamaktadır. Halitcelik 23:51, 13 Şubat 2012 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Semt adında olduğu gibi bitişik yazılması lazım. Kendi sitesi varmış yapının, Sultanahmet diyor. Kültür Bakanlığına bağlı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de keza öyle. Fatih Kaymakamlığı ikisini de diyor :D Her neyse, resmî addan ziyade yaygınlık önemli zaten (biri doğru biri yanlış değil sonuçta).

PDF aramaları (görece daha güvenilir kaynak sundukları için):
Sultan Ahmed Camii - 96
Sultan Ahmet Camii - 126
Sultanahmet Camii - 155
Akademik:
Sultan Ahmet Camii - 374
Sultanahmet Camii - 465

Sonuç olarak, gerek semt adına uyumlu olması gerekse güvenilir Türkçe kaynaklardaki yaygın kullanımından ötürü madde adının "Sultanahmet Camii" olmasını öneriyorum.--NanahuatlEfendim? 22.33, 23 Aralık 2020 (UTC)

sayfa tasima taleplerinde de yorum yaptim, burada da yapayim. Nanahuatl bir oneri yapmis, bir sebep de sunmus. Sahsi olarak sundugu gerekcede hatali bir yer goremiyorum. Burada onceden yaptigim iki yorum da gorulebilir. Kisaca; Nanahuatl'in onerisini destekliyorum.--Dakmor Tojira 06.43, 24 Aralık 2020 (UTC)
@ToprakM, taşıyalım mı? İtiraz da gelmedi zaten... İtiraz olursa geri alıp tartışmak mümkün :) NanahuatlEfendim? 00.47, 31 Aralık 2020 (UTC)
Yaygınlığa göre karar almak yanlış olmuş bence. Ama Eyüpsultan'nın bile bilerek bitişik yazıldığı bir Türkçemiz var. O yüzden üzerinde pek fazla yorum yapmak istemiyorum :( -- Sadrettin 18.04, 18 Ocak 2021 (UTC)