Tartışma:Periyodik tablo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Periyodik tablo sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kimya (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kimya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kimya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

ingilizce wikipediden aldim cetvelin aslini...diger kaynaklari turkcelestirmede kullandim. anladigim kadariyla o kaynagi tamamen cikarmissiniz. neden? sevgiler,funda 12:13, 3 Jun 2004 (UTC)

arkadaslar, bir de, ben diger dillere baglantilari goremiyorum bu sayfada? neredeler ki?funda 12:20, 3 Jun 2004 (UTC)

Selam


Diğer dillere bağlantılar sol tarafta görünüyor, eskisi gibi sayfanın altında ya da üstünde değil. Kaynağı çıkarmadım, yalnızca bağlantıyı düzelttim. EnginGunduz 19:16, 3 Jun 2004 (UTC)

Selam

EnginGunduz]] 19:49, 3 Jun 2004 (UTC)

selam, silisyum element, silikon bir bileşik değil mi? ingilizce'de böyle ama türkçe'de nasıl kullanılıyor unutmuşum. (ato)

Haklisin, Turkcede de ayni. Silisyum diye degistirilmesi gerek.EnginGunduz 06:38, 4 Jun 2004 (UTC)

bence hiç iyi değil türkçesi değil hatta latincesi bile yok bir kere o periyodik cetvel değil tablo sewgiler

tam[kaynağı değiştir]

→tanımları neden tam olarak yani uzun bir şekilde yapmıyosunuz

İSİM?[kaynağı değiştir]

tabloyu bir arkadaş için arıyordum ama ilgimi çeken başka bişey oldu.

ilk önce iki anlam arasında bir karar verelim. periyod ve peryot. periyot bir şeyin belli aralıklarla olması demektir. mesela periyodik olarak doktora gidilir. yada bir makine periyodik aralıklarla bakım görür. yani monoton devam eden şeyler için kullanılır.

peryot ise daha çok bölüm kısım anlamına gelir. zaten bu tablonun yatay sıraları atamon farklı enerji kısımlarına denk geldiği için peryotlara bölünmüş bir tablodur. ve her yatay sıraya peryot denir.

şimdi sizce doğru isim periyodik tablo mudur? yoksa peryodik tablo mu? yani bu belirli aralıklarla olan bi tablo mu yoksa belli kısımları olan bi tablo mu?

bence bu periyodik değil peryodik tablodur. periyodik olsa olsa ingilizceden çevirirken uygulanmış halidir ne de olsa ingilizcesi periodic. o yüzden bence tez zamanda adı değiştirilmeli. ve ne yazık ki google bile periyodik tablo diye tanıyor

--canosayanmesaj 21:27, 2 Kasım 2007 (UTC)

Genel olarak kullanılan ve kabul görmüş olan isim periyodik tablo olduğu için bu şekilde kalması daha iyi olacaktır. Khutuckmsj 22:07, 2 Kasım 2007 (UTC)

peki tanınmış olmak doğru olmaktan önemliyse öyle olsun =) ama adını eski haline getirmektense eski adı yönlendirmenizi beklerdim --canosayanmesaj 22:26, 2 Kasım 2007 (UTC)

Çizelgeye özellikler aynı sütunda bulunan elementlerde tekrarlandığı için Periyodik Tablo adı verilmiştir. Doğrusu da budur.-onakdogan-