Tartışma:Osmanlı İmparatorluğu kapitülasyonları

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Fransa (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Fransa maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Fransa kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   
  Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  Kapitülasyonlar tek taraflı mı?[kaynağı değiştir]

  İlber Ortaylı, Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu isimli kitabında; kipatülasyonların tek taraflı olmadığını(bazı durumlar hariç), mesela bir Osmanlı tüccarının Avrupa ülkesindeki haklarının, bir İngiliz tüccarının Osmanlı ülkesindeki haklarından az olmadığı belirtiyor. Bu konuda aksini söyleyen yani kapitülasyonların tek taraflı olduğunu söyleyen kaynaklar var mı?

  Şimdilik maddeyi bu yönde değiştiriyorum itiraz gelirse gerekli düzenlemeler tekrar yapılır. --Ruzgarmesaj 15:41, 8 Nisan 2007 (UTC)

  Madde başlığı[kaynağı değiştir]

  Madde başlığı Osmanlı Devleti'nde kapitülasyonlar olmalı --60.240.112.112 11:50, 19 Mayıs 2008 (UTC)

  Madde taşınması[kaynağı değiştir]

  Bence madde Kapitülasyon altına taşınmalı. Tanımlar vs. de orada yer alıyor. Altbaşlık olarak eklenebilir. --Wakeup12 (mesaj) 09:34, 25 Temmuz 2017 (UTC)