Tartışma:Okey

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
  VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  Istek[kaynağı değiştir]

  Oyun kuralları vs hakkında daha fazla bilgi olabilir Bu imzasız yazı 139.179.151.44 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


  ‎Tarih ve Rummikub[kaynağı değiştir]

  Rummikub ile baglantisi nedir? Alman Vikipediye göre Rummikub Ephraim Hertzano adli romen tarafindan bulunmustur. Bkz. http://de.wikipedia.org/wiki/Rummikub Bu imzasız yazı 91.89.128.172 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Okey Rummikub ile bağlantılı olmalıdır. Rummikub'un çıkış nedenine dair bilgiler gayet manyıklıdır ama Okey'in geçimişine dairse resmi bir kaynak yoktur. Büyük ihtimalle de Rummikub oyununundan gelmiştir çünkü eğer o kadar eski ve yayılmış bir oyun olsaydı bugün daha çok biliniyor olmalıydı. Bu imzasız yazı 88.245.84.227 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Okey'in Rummikid/Rummikub nan her hangi bir baglantisi olduguna dahir bir kanit yok. Bu konu tartisiliyor ve simdiye kadar bir sonuca varilmadi. Eher elinizde bir kanit varsa lütfen kaynaklari görelim. O yüzden bence ya "Tarih" kizmini silmek veya degistirmek gerekiyor. Bilim, fen ve ilim "Büyük ihtimalle" diyerek olmuyor. Toprak (mesaj) 15.50, 27 Ocak 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]