Tartışma:Muhammed el-Buhârî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Maddenin şu halinde dilbilgisi kuralları ve akıcılık açısından uygun olmayan şeyler var diye değiştirmiştim ama... Mesela "....adı Buhari kalmıştır." Bence tuhaf bir ifade. sympetrum 17:26, 11 Haziran 2007 (UTC)

Buhari adlı alime iftira[kaynağı değiştir]

--İbrahimbeyy (mesaj) 21.11, 13 Eylül 2020 (UTC)Buhari başlığının altına "Ehl-i Şer" diye girilmiş bu iftira ve karalamadan başka birşey değildir. Derhal düzeltilmeli.

Ehl-i-sünnet ifadesi değiştirilmeli.[kaynağı değiştir]

İmam Buhari (rah.aleyh) hakkında Ehl-i Şer ifadesine yer verilemez, kendisi bir hadis alimidir, Ehl-i Sünnet'tir. Bu hata derhal düzeltilmelidir. --88.246.74.140 08.40, 14 Eylül 2020 (UTC)

İmam Buhari (rah.aleyh) hakkında Ehl-i Şer ifadesine yer verilemez, kendisi bir hadis alimidir, Ehl-i Sünnet'tir. Bu hata derhal düzeltilmelidir. Bakircay emre35 (mesaj) 16.27, 15 Eylül 2020 (UTC)

EHL-i ŞER‘ ifadesi EHL-İ ŞER olarak anlaşılmamalı.[kaynağı değiştir]

Tartışmada geçen EHL-i ŞER‘ ifadesinde ehl-i sünnete muhalif bir anlam yok. Kesme işaretine dikkat edilmeli.

EHL-i ŞER‘ أهل شرع Osmanlılar’da askerî kelimesiyle ifade edilen ve ehl-i şer‘ ile ehl-i örf diye ikiye ayrılan yönetici zümreden kadılık, müftülük ve müderrislik gibi görevler yapan ilmiye ricâline verilen ad.

ŞER‘ bk. ŞERİAT İslâm’a ait dinî, ahlâkî ve hukukî hükümler bütünü anlamında bir terim.

Yanlış anlaşılmaya sebep olan terim: ŞER الشرّ Allah’ın emri ve insanın selim fıtratıyla bağdaşmayan kötü ve zararlı şey anlamında bir kelâm terimi.

kaynak: https://islamansiklopedisi.org.tr/ehl-i-ser https://islamansiklopedisi.org.tr/ser--seriat https://islamansiklopedisi.org.tr/ser--kotuluk --Alfaplt (mesaj) 18.08, 14 Eylül 2020 (UTC)

Taraflı ve etik olmayan madde yazımı[kaynağı değiştir]

Korkunç derecede taraflı ve bilim etiğine yakışmayacak, seçmece tartışmalı bilgilerle doldurulmuş bu yazının acilen güncellenmesi gerekmektedir. Buhari hakkında aktarılabilecek %99.99 oranında başka alimler tarafından söylenmiş ve itibarı teslim edilmiş alıntılar dururken, %0.01'lik oranda tenkit içeren ve tartışmalı kısımları koymayı tercih etmişsiniz.

Ayrıca betimlemede tercihen kullanılmış bazı ifadeler de tarihi ve bilimsel olayları yanlış yansıtmaktadır. Örneğin "İslâm Peygamberi'nin vefatından 178 yıl sonra Dünya'ya gelen Buhârî, hadisleri halk içinden duyduğu ve kendi araştırmaları ile kaydetmiştir." Buhari veya herhangi bir Kütübü Sitte müellifi hadislerini "halktan" toplamamıştır çünkü bunlar yerel efsaneler değil bizzat ehli kişilerce, bu işi meslek edinmiş ve hayatını bu ilimlerin aktarılmasına adamış münevver şahıslardan, kayıt altında alınarak aktarılmıştır. Bu gibi alçaltıcı ve cahilane ifadelerin Vikipedia gibi küresel bir bilgi kaynağında yer alması akıl alacak şey değildir. Üstelik açıkça taraflıdır, çünkü kaynakçada atıf yapılan eserler incelendiği taktirde bu özetlemenin yanlış olduğu hemen göze çarpacaktır.