Tartışma:Mihver Devletleri

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Vikiproje Japonya (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Japonya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Japonya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Türkiye[edit source]

Türkiyenin haritada müttefik devletler içinde gösteriliyor olması yanlış değil mi 78.188.151.175 10:36, 1 Aralık 2010 (UTC) mert

Hayır. Türkiye II. Dünya Savaşı'na 23 Şubat 1945 tarihinde Müttefikler yanında girmiştir. -- Felecita 17:17, 5 Nisan 2011 (UTC)

2.Dünya Savasi[edit source]

Üstteki yazilim dogru Türkiye'nin tarihinde fazla bilinmeyen yönü,evet ülkemiz hem katildi hem katilmadi denecek kadar karmasik Türkiye'nin 2.Dünya harbi meselesi .Mustafa13/11/2011

İran[edit source]

  • Maddeye bir anonim ısrarla İran'ı ekliyordu, buna ikna edemeyince Pehlevi hanedanını eklemeye başladı. Editör arkadaşlardan ricam kontrol etmeden onaylamamaları. İran 2. Dünya savaşında nötr olduğunu defalarca beyan etti. Alman işçileri ülkeden "kovmamasını" bahane ederek İngiltere ve Sovyet Rusya İran'ı işgal ettiler. Petrolü emniyete alıp şahı (Rıza Pehlevi) devirdiler ve yerine Müttefik yanlısı oğlunu (Muhammed) getirdiler. Anonim arkadaş bir yerden bulup eklediği kaynakları Türkçeleştirme zahmetine bile katlanmamış. Bu konudaki yaygın görüş İran'ın nötr olduğudur. Bu nedenle diğer vikilerde de yok listede.--Abuk SABUK msj 17:14, 2 Ocak 2012 (UTC)

Almanya İran'a bir askeri heyet gönderdi ve bir takım antlaşmalar yapıldı. Daha sonra İran üzerinden bir askeri harekat gündeme geldi ama geliştirilmedi. Benim elimde de bu konuda fazla birşey yok ama İran yönetimi, Almanya'ya çok yakındı. Yine de, diğer vikilerde de listede yer almadığına göre, çıkarılması daha iyi.--Makedon 20:08, 2 Ocak 2012 (UTC)