Tartışma:Kuantum mekaniği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

İsim değişikliği[kaynağı değiştir]

Konu ile alakalı Kuvantum mekaniği başlıklı çok daha iyi düzenlenmiş bir sayfa var acaba Kuantum mekaniği sayfasını tamamen silip Kuvantum mekaniği sayfasına yönlendirmek daha mı doğru olur?

Turkçede "kuantum mechanics" terimi birkaç farklı şekilde yazıldığı için bu sayfanın kalması ve eger eksikleirinin varsa tamamlanması daha iyi olur ki insanlar her şekilde ulaşabilsin.

"Nicem mekaniği" olarak madde adının değişmesini öneriyorum. TDK'nın fizik kimya terimlerini türkçeleştirme çabalarına bir engel de biz olmayalım. - Krkzn 18:21, 1 Ocak 2007 (UTC)

--- nicemizasyon için nicemleme kullanılabilir . ancak bence , nicem sözü , hem söyleniş (ses) hem de anlam çağrışımı yönünden uygun değil ; paketlenmişlikle ilgili bir çağrışım da kapsamalı ... 88.230.88.80 13:16, 10 Aralık 2012 (UTC)

--- Kuantum ya da Nicem olarak değiştirilmesinde bence pek bir sorun yok. Hatta nicem iyi bunlunmuş bir kelime ancak, bazı sorunlar ortaya çıkıyor; mesela nicemizasyon mu diyeceğim kuvantizasyon yerine? Önemrim şimdilik böyle kalması, maddeyi fikirsel anlamda tamamen oluşturunca bu tür değişiklikleri yapabiliriz. tkasira, 15.01.2008


-- Baslik bu halini bu ad altinda aldi. Bu maddeyi yazmaya basladigimda neredeyse utanc verilecek bir haldeydi. Metafizik seyler anlatiliyordu, icerigi bastan yazmistim, daha sonra da birisi matematiksel formulasyonu eklemis sagolsun. Nicem mekanigi arada sirada kullanilabilir,ama quantization yerine ne diyecegiz? Hicbir turk fizikcinin nicemleme ya da nicemsellestirme dedigini duymadim. Diger tarafta Oktay Sinanoglu'nun bye bye turkce kitabini da okudum ve sempati duyuyorum. Yine de bazi seyler zorlama olabiliyor. Su anda zorlamayalim, ilerde konsensus olursa degistiririz. Ayrica maddenin adini surekli degistirmek istemiyorum--1 haziran 2008,sinsisansar


--- Ne yazık ki sayfa halen daha utanç duyulacak halde. Ben gere matematiksel açıdan gerekse tarihi gelişim bakımmında baya bir ekleme yaptım ancak şimdi tekrar okuduğumda konuyala pek alakası olmayan birinin yazdıklarımı anlaması oldukça zor geliyor. Öte yandan yazılanlar tam bir resim ortaya koyamıyor. Uzun vadede makaleyi "kuantum mekaniğinin matematik formülasyonu" ve "kuantum mekaniği" olmak üzere iki başlığa bölmeyi planlıyorum. Bir madde sadece olayın populer kısmına dokunurken diğer yanı matematiksel formulasyonunuda işleyecek. Başka öneriniz varsa onlarıda değerlendirelim. Kullanıcı:Tkasirga 04.09.2008

---kuantum ile ilgili wikipedia da çok konu var bunları tek bir çatı altında toplamak daha doğru olamaz mı --Öncelikle bu fizik alanında benceler yoktur bunun için bence şöyle olmalı bence böyle olmalı demek yanlıştır ve işe bilgisi olmayanların katılmaması gerekir çünkü fizik evrenseldir isimlerinde aynı kalması gerekir Türkiye dışında hiç bir yerde isim değişikliğine uğramamıştır kuantum ismi(nicem!!!!).

sizin ona nasıl bakmaya dahi karar verdiginize baglı olmayan bir fizik felsefesinin konusudur kuantum.bir filozof olarak fizikçilerin bu işlere burnunu sokmaları akıl alır gibi degil Soytarı68686 (mesaj) 16:49, 4 Kasım 2016 (UTC)

parçacık fiziği[kaynağı değiştir]

kuantum mekaniği ve kuvantum mekaniği maddeleri parçacık fiziği adı altında birleştirilmeli. görüşler? fcn 13:29, 22 Nisan 2006 (UTC)

parçacık ile kuantum aynı anlama gelmiyor, birleşmemeli. parçacık fiziği: particle physics kuantum fiziği: quantum physics

--spAs 07:37, 28 Nisan 2006 (UTC)

Başlık adı kuvantum gibi zorlayıcı bir yapıya sahip dil değişimiyle oluşturulmamalıdır. Orjinale yakın olan kuantum kelimesi daha yatkın bir söyleme sahiptir. Ayrıca dilde gelişim ve türkçeleştirme çabalarıyla yapılan kültür koruma çabalarıyla oluşturulan uydurukçalar dışında orjinale yakın bir dili tercih ederim. Nice: adet, çokluk gibi bir kelimeden türeyen nicem kelimesine ve hatta nicelik gibi kelimelere yer vermek anlatımı kendi anlayışımızdan bile uzaklaştıracaktır.

Kuantum mekaniğindeki yapıların etkileri hakkında konu ilerlemeli. Gerçek hayatta ortaya atılan durumların açıklanması ile pekiştirilmelidir. Parçacık fiziği konusu ayrı bir başlık olarak kalmalı. Parçacık fiziği daha çok tanımlamayı ortaya çıkarmaya çalışan deneysel fiziktir. Deneyler bütün teorileri tekrar irdelemeye yardımcı olur. Resmin bütününü görebilmek için Fizik başlığı altında birleşim daha uygundur. --bayrak 13:13, 13 Kasım 2008 (UTC)


Fizik basligi altinda birlesim uygun degildir cunku fizik adli madde zaten bir yonlendirme maddesidir. Ayrica <kuvantum>dan z'yade kuantum kelimesi cok daha yaygindir, ve bu sekilde devam etmesi daha uygun olacaktir. --Physician 12:08, 6 Temmuz 2009 (UTC)


Bence Nicem fiziği olmalı --Ozozcan 23:35, 23 Temmuz 2009 (UTC)

Nicem Fiziği olmasından yanayım yalnız çok yaygın bir kelime olmadığı için Kuantum Fiziği diyerek daha çok kişiye ulaşılacaktır. --Tolga KAYA 23:01, 26 Temmuz 2009 (UTC)

O zaman hem nicem, hem de Kuvantumu kullanalım ancak Nicem ana başlık olsun yine de --Ozozcan 12:04, 1 Eylül 2009 (UTC)

Terimlerin Türkçeleştirilmesi gereğine katılıyorum. Ama kuantum kelimesi Türkçe'de yerleşmiş bir terimdir ve TDK sözlüğünde yerini almıştır. Kuantum fiziği üzerine yazılmış Türkçe kitaplarda kavram bu kelimeyle karşılanmakta. Nicem kelimesi kavramın anlamını karşılamakla birlikte yaygın kullanıma sahip değil. Bu yüzden, nicem kelimesi parantez içinde verilsin. Başlık kuantum mekaniği olarak korunsun. --Nudlah 20:42, 23 Ocak 2010 (UTC)

Parçacık Fiziği, Mekanik değildir. Sadece temel parçacıkların fiziksel nicelik ve niteliklerini inceler,sunar. Kuantum Mekaniği, Soyut, Matematiksel formülasyonlardan oluşan atom altı dünyayı açıklayıcı bir mekanik türüdür.88.252.37.5 22:15, 31 Ağustos 2011 (UTC)

Ben de meraklı ve acemi bir ilgili olarak cevap verme hakkını kendimde bularak kuantum kelimesini tercih ederim.Herkese teşekkür ederim. Kullanıcı:kaplanero 05:29,24 ocak 2016 (UTC)

Dış bağlantı ve refereanslar[kaynağı değiştir]

Sayfa referanslar açısından oldukça zayıf bir durumda, zenginleştirilmesi gerekiyor. Ama, bunun yanında girilmiş bazı referans ve dış bağlantıların bu sayfada yeri olmadığını düşünüyorum. Bunlar:

  1. Referans [1] kuantum mekaniğiyle ilgili olmakla birlikte spesifik projelerin anasayfaları. Bu maddenin okuyucusuna bir getirisi olacağını sanmıyorum. Bu referanslar silinmeli veya ilgili yeni bir sayfaya taşınmlaı.
  2. Referans [2] (fizikevreni.com) fizik konusunda hazırlanmış, birçok bilgi içeren bir site. Ancak sayfayla direkt ilgili olan referanslar (pdf dosyaları) aşağıda aynı siteden zaten verilmiş. [3] ve [4] numaralı pdf referansları kalsın [2] silinsin.
  3. Dış bağlantılardan birincisi (etnoloji.com) bilim ve felsefe alanında genel bir site, kuvantum mekaniği maddesiyle doğrudan ilgili bir sayfaya yönlendirme içermiyor. Silinmeli.
  4. İkinci dış bağlantı (kuantum.gen.tr) "bir fizik teorisi olan" kuvantum mekaniğiyle değil sözdebilimsel kuvantum-tanrı söylemleriyle ilgili bir site. Bilimsel bir teorinin anahatlarının çizildiği bir sayfada teoriyle ilgigi felsefi tartışmaların yeri olmakla birlikte çok tartışmalı tanrı-kuvantum-evren türü bağlantılar için doğru yerin bu sayfa olduğunu düşünmüyorum. Bağlantı silinmeli.

--Nudlah 20:24, 23 Ocak 2010 (UTC)