Tartışma:Cigerxwîn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Edebiyat (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Edebiyat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Edebiyat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bizzat Cigerxwîn maddesinde kendisinin Şeyh Sait İsyanı'na katıldığı yazıyor. Bu isyan feodalizm ve şeriat yanlısı bir isyan,Marksist bir birey nasıl olur da feodal gerici bir harekete destek verebilir? Ki bu anti-emperyalizmden de vazgeçmek anlamına gelmektedir.İsyan İngiltere'nin Musul görüşmeleri konusunda kargaşa yaratması açısından planlanmış bir isyandır.

Mberkey (mesaj) 14:14, 29 Aralık 2016 (UTC)

Nasıl, niye, neden, hangi yorumlarla katıldı biz bilemeyiz. Üstelik isyana katıldığı dönem olan 22 yaşında Marksist-Leninist fikirlere sahip olduğuna dair bir kaynak yok. Olsa bile bu durumu yorumlayarak katılacağına veya katılamayacağına dair bir yorum da bulunamayız, bilgileri olduğu gibi veririz. Kaynaklar bu yönde. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:48, 29 Aralık 2016 (UTC)