Tartışma:C++

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Bilişim (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bilişim maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilişim kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Yazılım (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Yazılım maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Yazılım kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Merhaba Dünya[kaynağı değiştir]

şöyle yazılsa?NASIL?

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
   cout << "Merhaba Dünya!" << endl;
}

Bu imzasız yazı Pinar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 4 Kasım 2004

Kötü. İyi çalışmalar.--Westnest ileti 11:22, 27 Temmuz 2011 (UTC)

ce-artı-artı başlığı bir şaka mı?[kaynağı değiştir]

C++'ı bu şekilde okuyanı hiç duymadım, zaten içerikte de belirtilmiş nasıl okunduğu..

Haklısın ama isim kısmı + karakterini kabul etmiyor ve heralde baslıgı acan arkadaşımız türkçe olsun istemiş.

başına bir yanlış başlık şablonu yaratıp ekledim ama bence başlığı "C plus plus" yapıp "C artı artı"yı da ona yönlendirmek daha uygun.--spAs 13:19, 21 Temmuz 2005 (UTC)

Diğer dillere bakılacak olursa C++ başlığı, "C artı artı" olarak yazılmış. --Yaşar Şentürk 13:30, 21 Temmuz 2005 (UTC)

plus çoğu dilde aynı sanırım o yüzden orijinali ile aynen yazmışlar gibi gözüküyor. Bu tür konular çok başağrısı yaratacak gibi gözüküyor. Türkiye'de % kaç kişi "c artı artı" diyor bilemiyorum ama isim bütünüyle özel isim gibi düşünülüp "c plus plus" yapılabilir. Ama ingilizce bilmeyenler ++'yı plus plus diye yazabilir mi bilemiyorum. --Dbl2010mesaj 13:41, 21 Temmuz 2005 (UTC)

bence böyle gayet iyi olmus niye c artı artı demeyelim yasak mı karizmamız mı sarsılır kendi dilimizi kullanmaya özen göstersek??

Katılıyorum. İllaki si plus plus, si şarp dememiz mi gerekli? Kesin bir kural mı var böyle? B dilinin türevi C dilidir. Olayı karmaşıklaştırmaya lüzum yok. FIRAT KÜÇÜK 07:57, 24 Temmuz 2007 (UTC)

Bu gibi koşullar için özel karakterleri mecbur devreye sokmak lazım. Rusça'da bile ++ karakterine izin verilmiş. belkide bu tür başlıkları yöneticiler düzenlemeli.Ayrıca ruslarda plus plus demiş,ama iki dilde de işaret adı aynı, ama ömeli olan плюс плюс ifadesini ++ya yönlendirmesi . (dogukansavas 13:57, 10 Kasım 2005 (UTC))

"İngilizce okunuşu" çok saçma olmuş bence. Ayrıca eğer gerçekten gerekliyse onun "si plus plus"a çevrilmesi gerekmektedir. "C artı artı"yı yüzde yüz desteklemekteyim. --QMasTer 18:54, 13 Ocak 2009 (UTC)

yok[kaynağı değiştir]

biz turkiyede yasıyoruz.turkçe kullanalım.diger milletler yanlış yapıyosa biz doğru yapalım.

1980'lerin başlarında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen C'yi ...[kaynağı değiştir]

Bu ifade yanlış anlaşılıyor. Sanki C'yi geliştiren Dennis Ritchie değil de Bjarne Stroustrup gibi duruyor. Bu imzasız yazı FIRAT KÜÇÜK (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Düzensiz Ve Ansiklopediye Uygun Değil[kaynağı değiştir]

Burada dilin yapısı ayrıntılara girilerek anlatılmaktadır, ki bu bir ansiklopediye pek uygun değildir. Bu yüzden başlıkta kökten değişiklik yapmayı planlıyorum. İtirazı olan var mıdır? --Kodoman 19:39, 5 Ağustos 2007 (UTC)

Ayrıntılı anlatımın sakıncalı olduğunu sanmam.88.230.143.247 02:16, 22 Şubat 2012 (UTC)