Tartışma:İstanbul Surları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje İstanbul (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İstanbul maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İstanbul kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Bizans İmparatorluğu (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bizans İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bizans İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Yunanistan (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Yunanistan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Yunanistan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hata[kaynağı değiştir]

Madde bilgisinde "İstanbul Surları, İstanbul'un etrafını çeviren surlar tarihte 7. yy.dan başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir. Son yapımı MS 408'den sonradır." ifadesi yer alıyor. Bu ifadeye göre; 7 yy.da inşaya başlanıyorsa son yapım nasıl 408'den sonra oluyor onu anlamış değilim. 7. yy'dan kasıt herhalde M.Ö. değildir. Saygılar...

evet nencede çok saçma bir giriş cümlesi

surlarin tarihi[kaynağı değiştir]

sacma bir giris cümlesi var 7. yy mi m.s. 408 mi ????

Arkadaşlar doğrusu 5.yy olacak,zaten ilgilenenler de bilir 408 doğrudur.Değiştirdim

Madde adı[kaynağı değiştir]

Madde adında bir hata söz konusu. Maddede konu edilen/edilmesi gereken surlar, günümüzde tarihî yarımada dediğimiz kısımda, yani Konstantinopolis şehrinde olan ve bu şehri koruyan surlar olmalı -ki zaten dil bağlantılarında tercih edilen kullanımlara dikkat. Madde büyük oranda bunu konu alsa da, zaman zaman bu kapsamın dışına çıkmakta. Galata dediğimiz yer, Konstantinopolis'ten ayrı bir şehir, surları da ayrı. Galata Surları maddemiz şu an itibarıyla eksik, ayrı bir madde olabilecek kapasitede kesinlikle. Bu bağlamda işbu madde adını "Konstantinopolis Surları" olarak değiştirmeyi öneriyorum. @Yzkoc, @Dakmor Tojira gibi kullanıcılar ne düşünür?--NanahuatlEfendim? 08.47, 13 Ocak 2021 (UTC)

Bizans çevirilerinde İstanbul yerine Konstantinopolis kelimesini tercih ediyorum. Bu nedenle bana da uygun geliyor.--Yzkoc (mesaj) 08.50, 13 Ocak 2021 (UTC)
Ismin bu sekilde degistirilmesinin yanlis olmayacagi teknik olarak ortada - lakin kisisel olarak ben tercih etmezdim dogrusu, Istanbul Surlari kulaga cok daha dogru geliyor, tabi bu benim kisisel yaklasimim (misal olarak ben diger maddelerdeki Konstantinopolis kullanimini da pek dogru bulmuyorum (Saint Petersburg'a Leningrad demek gibi oluyor, ve bu yaklasim benim yabanci dildeki basili ansiklopedilerde gordugum bir yaklasim degil, neyse bu buranin yeri degil) - ama benim kulagimin hosnutluguna gore ansiklopedi yazacak halimiz yok...). Kendimden degil ama UNESCO'dan bir ekleme yapayim; onlar da Istanbul Surlari tabirini kullanmis. Atlas gibi Turkce basimlar da Istanbul Surlari isimlendirmesini kullanmakta. Ama tabi Walls of Constantinople tabirini kullanan yabancil kaynaklar icin sayisiz akademik ve saygin ornek verebiliriz; oranin dogru bir adi da bu. Her ne kadar kisisel olarak tercih etmeyecek olsam da, Nanahuatl'in onerisine, hayir olmasin diyemem.--Dakmor Tojira 19.28, 13 Ocak 2021 (UTC)
@Dakmor Tojira, şöyle ki, İstanbul dediğimiz ad Cumhuriyet döneminde veriliyor ve şehir artık bu surların çok dışında. Bu surlar "İstanbul ilinde/şehrinde bulunan surlar" anlamında değil, "zamanında Konstantinopolis olarak bilinen yeri çevreleyen surlar" anlamında. Galata'daki surlar, Anastasius Suru vs bunlara dahil değil mesela :) Yok eğer madde, İstanbul'daki tüm sur oluşumlarını içerme amacıyla oluşturulsaydı -ki belki oluşturulabilir ayrı bir madde- o zaman doğru olurdu. NanahuatlEfendim? 19.50, 13 Ocak 2021 (UTC)
hic suphesiz ki dediklerin dogru Nanahuatl, ben de bundan dolayi karsi cikmiyorum, haklisin. benim demek istedigim basit olarak suydu; istanbul'da birine istanbul surlarina gidelim dedigin zaman buraya gider, anadolu hisarina dedigi zaman ise beykoza gidilir, hani gundelik hayattaki gibi dusundum. hepsi icin madde yazilacaksa da sanki istanbuldaki surlar gibi bir baslik daha yerinde olabilir.--Dakmor Tojira 19.54, 13 Ocak 2021 (UTC)