Tartışma:Çepniler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

"Çepniler, sayıları 24 olarak belirlenen Oğuz Boyları'ndan biri ve en kalabalık olanıdır." En kalabalık olduğu ifadesi şüpheli görünüyor. --firez 20:51, 9 Kasım 2008 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Esenlikler, Türk boylarının tamgaları başlığı altında Cepni.jpg dosyasının JPEG olmasından ötürü kötü durduğunu farkettim. Bu nedenle ufak bir jpg temizlesinde bulunarak aşağıdaki köprü ile ulaşabileceğiniz otağa PNG olarak attım. İlgililerin önceki dosya ile değiştirmeleri dileğimle...

http://img26.imageshack.us/img26/3770/cepni.png

Neden ve niçin Günümüz bölümünde Çepnileri alevilikle özleştiriyorsunuz, insanların inançları burada yeri yoktur.

Degerli Kardeşim, Karadeniz Çepnileri ve Güvenç Abdal Ocağı üzerine Gazi Ünv.Hacı Bektaşi Veli Ens. Giresun Üniversitesi yayınları. Prof.Dr.Faruk Sümer ve Prof.Dr.Irene Melikof'u okumanızı tavsiye ederim. Gerçekleri Sansürlemek,Saptırmak bu çağda artık terk edilmeli. Osmanlı devlet kayıtlarında Vilayeti Çepni olarak İsmi Geçen Giresun ve civarındaki yayla ,dağ ,tepe isimlerine (Bektaş, Güvendi, Abdal Musa,Kırklar vs ) baksanız dahi Çepni'lerin Bektaşi olduğu aşikar olur.

  • Türkmenler arasındaki mezhepsel ayrılma Osmanlı-Safevi ve Uzun Hasan dönemlerine kadar uzanır. Çepniler Alevi miydi değil miydi tartışöası bu sebeple çok anlamlı değil. Aynı boyun farklı dalları şartların da etkisi ile Sünni veya Alevi veya hatta Şii tarafta kalmış bulunmuş veya olmuşlardır. Bu konunun tarihsel süreci sadece Anadolu coğrafyası değildir, İran, Türkmenistan ve daha ileri bölgelere kadar uzanmaktadır.
  • Bektaşilik Osmanlı döneminde Yeniçeriler'in mensup olduğu tarikatin adı idi ve Sünni bir tarikat idi. Dönem içerisindeki değişim ve Bektaşilik kavramının insanlar tarafından algılanması ve değerlndirilmesindeki farklılıklar zaten çok uzun bir konudur. Çepniler'in Bektaşi olduğu üzerinden gidilrek meseleye bakılması yanıltıcı olabilir. Bektaşilik kavramının algılanışı kişiden kişiye ve kiininsahip olduğu koda göre çok değişkendir. Bu durum sadece Çepniler için değil tüm diğer Türkmen aşiretleri için de ve sadece Türk kökenli topluluklar için de değil diğer unsurlar için de geçerlidir.
  • Erzincan dollaylarınaki Çepniler ile Trabzon dolaylarındaki Çepniler arasındaki bu tür farklılıkların sebepleri dah karmaşaık ve daha çok araaştırmaya ihtiyaç duyan bir niteliktedir.
  • Kaba taslak yorumlar çıkarımlar çok yanıltıcı olabilir. Özellikle "Bektaşilik" kavramı açısından.

Maddede Gagavuz Türkçesinde bulunan sözcük olarak bahsedilen bıldır sözcüğü bir çok Anadolu ağzında ve Türk lehçesinde de bulunmaktadır. Bununla nasıl bir ilgi kurulmaya çalışılmış? --85.102.183.44 02:28, 16 Nisan 2013 (UTC)

Wikipedia, burada ki bilgilerin çoğu eksik. Ekleme yapıyoruz ve bu eklemeleri onaylayan arkadaş nasıl bir belge istiyorsan hepsini sunarız AraklıCepni (mesaj) 04:22, 8 Ekim 2016 (UTC)

Topal Osman Ağa[kaynağı değiştir]

Çepniler konusunun Mustafa Kemal ile alakası olmamasına rağmen vandal kesim tarafından sadece iyi olan kısımlar eklenmiş. Mustafa Kemal'in Topal Osman'ı öldürttüğü de Kurtuluş Savaşının devamına yazılmalıdır. -Mehmet Cemre Kısa 78.191.64.37 18:12, 22 Ocak 2016 (UTC)

Mustafa Kemal Atatürk, Osnan Ağa'yı öldürtse bunu açıkça söyleyebilecek bir cezarete sahiptir. İslamcı kesimin Atatürk düşmanlığı Osman Ağa üzerinden pirim sağlamaz. O herşeyi ile Atatürk’ün fedaisi idi AraklıCepni (mesaj) 04:26, 8 Ekim 2016 (UTC)