Tanju Tüzer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tanju Tuzer (d. 1944, İstanbul), Türk balet.

Dallas'ta kurduğu ve kendi adını taşıyan bale okulu ve bale topluluğunun yöneticisidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1944'te İstanbul'da dünyaya geldi. Baleye 9 yaşında Ankara Devlet Konservatuarı'nda başladı.[1] Dokuz yıllık eğitimin ardından Devlet Opera ve Balesi'nde dört yıl dans etti. İngiltere Kraliyet Akademisi'nden aldığı bursla bir süre Londra'da eğitim gördü.

Yurtdışındaki ilk profesyonel deneyimi, 1968'de Hamburg'da gerçekleşti.[1] 2 yıl sonra New York'taki Harkness Balesi'ne baş dansçı olarak katıldı. Burada eşi olacak Patricia Machette ile tanıştı.[2] 1975'te Avrupa'ya döndü ve bir sene Fransa'da dansetti. 1976'da John Neumiere'in Hamburg Bale Topluluğu'nda baş dansçı olarak dansetti. Fındıkkıran, Kuğu Gölü, Rome ve Juliet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Sindrella, Don Kişot Pas de Deux, Korsan (Le Corsaire), Giselle, Balanchine'in Agon Balesi, Four Temperaments ve Do Majör Senfoni Balesi'nde başrollerde dansetmiştir.

1977'de eşi Patricia ile Dallas'ta bir dans merkezi kurdu. Richardson Ballet adlı topluluk, 1982'de Fındıkkıran Balesi'ni sahneleyerek ilk gösterisini gerçekleştirdi. 1984'te Tuzer Ballet adlı topluluğu kurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]