Taniel Varujan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taniel Varujan

Taniel Varujan veya Çubukkâryan (Osmanlıcaتانيال چوبوقکاریان, ErmeniceԴանիէլ Չպուքքարեան), Sivas doğumlu Osmanlı Ermenisi yazar ve şair. Ermeni Kırımı sırasında tutuklanıp ve işkence görerek öldürüldü. Sadece 31 yaşında olmasına rağmen 26 Ağustos 1915'te kendisi, çocukları ve bütün ailesi kesilerek öldürüldü.

Yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Varujan ve eşi Araksi

Taniel Çubukkâryan 20 Nisan 1884 senesinde Sivas Vilayeti'nin Periknik köyünde (bugünkü Çayboyu, Merkez) doğdu. Hamidiye katliamları'nda sağ kalan Çubukkâryan, Gent Üniversitesi'nde okudu ve bilhassa pastoral şiirler yazmakla uğraşıyordu. Bir defasında, en çalkantılı günlerde, yeni yazdığı birkaç köy sonesini millete okumuştu; bunca felaket içinde ruhunu böyle parlak ve temiz tutup derin bir huzurla şiirler yazabilmesi karşısında hayranlıklarını ve şaşkınlıklarını dile getirmeden edemezlerdi. O ise, bu huzurlu halinin, Ermenileri güzel bir geleceğin beklediğine duyduğu inançtan kaynaklandığını söyledi.

Bir görgü tanığına göre Varujan'ın, Rupen Sevag'ın (başka bir Ermeni yazar, doktor) ve üç diğer kişinin işkence gördüğü anlatılır.[1] Varujan tutuklandı ve hapslendi, onlar bir köye gönderdiliğini söylendi. Yolda, silah taşıyan beş tane polis, konvoyu durdurdu. Tutuklananlari soymaktan sonra, bazıları ormana götürüldü. Onları ormanda götürdükden sonra, onlar, mahkûmların saldırıya hepsi tamamen çıplak olana kadar giysilerini çıkardıldı. Sonra onları ağaçlara tek tek bağlı ve bıçak ile yavaş yavaş onları kesmeye başladılar. Onların çığlıkları uzun mesafeden duyuldu. Ölenler arasında Taniel Varujan’ın annesi, babası, 7 yaşındaki kardeşi Arşak da bulunmaktaydı.[2]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Le chant du pain (Marsilya: Editions Parentheses, 1990.
  • Il canto del pane (Milan: Edizioni Angelo Guerini e Associati, 1992).
  • Artsivneru karavane (Erivan: "Hayastan" Hratarakchutyun, 1969).[3]

Hakkında yazılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ghazarian, Gurgen Mahari ; translated by Dickran and Haig Tahta and Hasmik (2007). Burning orchards. Varujan, Daniel: (1884-1915) poet and teacher, deported and brutally tortured to death. [Cambridge, England]: Black Apollo Press. ISBN 9781900355575. 
  2. ^ Derogy, Jacqued. Resistance and Revenge. s. 39. ISBN 9781412833165. He had had five intellectuals deported from the capital executed, including the Armenian poet Daniel Varujan 
  3. ^ Michigan Üniversitesi - Biyografi[ölü/kırık bağlantı]