Tamar Çugoşvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tamar Çugoşvili
თამარ ჩუგოშვილი
İlk milletvekili Gürcistan Parlamentosu Başkanı
Görev süresi
18 Kasım 2016 - 18 Kasım 2019
Yerine gelen Gia Volski
Kişisel bilgiler
Doğum 11 Ağustos 1984 (39 yaşında)
Gurcaani, Gürcistan SSC, Sovyetler Birliği
Milliyeti Gürcü
Partisi Bağımsız (2019-günümüz)
Gürcü Rüyası (2019 yılına kadar)
Evlilik(ler) Giorgi Mihanaşvili
Bitirdiği okul İvane Cavahişvili Tiflis Devlet Üniversitesi (2006)
Harvard Üniversitesi (2015)

Tamar Çugoşvili (Gürcüceთამარ ჩუგოშვილი; d. 11 Ağustos 1984; Gurcaani), Kasım 2016'dan itibaren Gürcistan Parlamentosu'nun İlk başkan yardımcısı olarak görev yapan Gürcü bir siyasetçi. Çugoşvili, Gürcistan dışişleri bakanıdır ve "Gürcistan Rüyası - Demokratik Gürcistan" partisinin siyasi konsey üyesidir.[1]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Çugoşvili, İvane Cavahişvili Tiflis Devlet Üniversitesi'nden hukuk alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2014-2015'te Harvard Üniversitesi'nin Kennedy Devlet Okulu'nda okudu ve Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Ayrıca, “Harvard Square'den Oval Ofis'e” (Ekim 2014-Mayıs 2015), Harvard ve ABD Dışişleri Bakanlığı profesyonel fellows programı da dâhil olmak üzere çeşitli burslara ve özel kurslara katıldı.

İş deneyimi[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'dan 2012'ye kadar Çugoşvili, Gürcistan Genç Avukatlar Derneği'nin başkanıydı. Aynı dönemde 32 STK'dan oluşan bağımsız ve Şeffaf Yargı Koalisyonu başkanı ve 100'ün üzerinde STK'dan oluşan Sivil Toplum Ulusal Platformu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

2013-2014'te Çugoşvili, Gürcistan Başbakanı'nın insan hakları ve cinsiyet eşitliği konularında asistanıydı. Aynı dönemde, yasal ve anayasal reformlar ve insan hakları konusunda Gürcistan'a AB Özel Temsilcisi Thomas Hammarberg için hükûmetin odak noktası olarak görev yaptı. Çugoşvili, Gürcistan'ın ilk insan hakları politikası belgesinin, insan hakları stratejisinin ve eylem planının yazarıdır.

Çugoşvili, 2016 yılından bu yana "Gürcistan Rüyası - Demokratik Gürcistan" partisinin dışişleri bakanı olarak görev yapmaktadır. Kasım 2016'da üye ve Gürcistan Parlamentosu'nun ilk başkan yardımcısı olarak seçildi ve o zamandan itibaren Parlamento'da Cinsiyet Eşitliği konseyi başkanı, Parlamento'da ABD ve İsrail Kafkaslar başkanı olarak görev yaptı;[2] Sayman kurulu başkanı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Daimi Parlamento Delegasyonu Başkanı (PACE), PACE'de Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller grubu başkan yardımcısı ve Büyükelçi olarak Kadın Siyasi Liderler Küresel Forumu (WPL)'nda çalıştı.[3]

Reform girişimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan Haklarının Korunmasına İlişkin Birinci Ulusal Strateji ve Hükûmet Eylem Planı

Çugoşvili, Gürcistan'da ilk ulusal stratejinin ve insan haklarının korunmasına ilişkin eylem planının geliştirilmesine liderlik etmektedir. Nisan 2014'te, Gürcistan Parlamentosu ilk kez 2014-2020 Ulusal İnsan Hakları Stratejisi'ni kabul etti ve bunu hızla Gürcistan hükûmetinin 2014-2015 insan hakları eylem planını kabul etmesi takip etti.

Gürcistan Anayasası Reformu

Çugoşvili, Anayasa kanunlarına ilişkin ülke çapında kamuya açık tartışmalara ilişkin iki yönlendirme komitesinin bir üyesi olarak, Devlet Anayasa Komisyonu Sekreteri ve Venedik Komisyonu için temas noktası olarak 2017-2018'de Gürcistan'ın Anayasa Reformuna[4] aktif olarak katıldı.

2018'de kabul edilen son anayasa değişikliklerine göre, Gürcistan tamamen Parlamenter bir cumhuriyet olarak kabul edilebilir ve insan hakları yüksek standartlarda korunmaktadır.

Gürcistan Parlamentosu'nun Yeni İç tüzüğü

Çugoşvili, Gürcistan Parlamentosu İç tüzüğü'nün reformuna öncülük etti. Yeni RoP, Aralık 2018'de onaylandı ve buna göre: Parlamento'nun gözetim işlevi artırıldı, kanun yapma süreci iyileştirildi, Parlamento'nun hesap verebilirliği artırıldı, vatandaş katılımı teşvik edildi ve şeffaflık seviyesi artırıldı.[5] Gürcistan Parlamentosu'nun yeni iç tüzüğü, parlamento faaliyetlerinin yeni anayasa değişikliklerine göre uygunluk sağlamaktadır.[6]

Gürcistan Parlamentosu Araştırma Merkezi

Çugoşvili, Parlamento'nun araştırma ve analitik kapasitesini güçlendiren, böylelikle kanun yapma sürecini büyük ölçüde iyileştiren ve politika geliştirmenin şeffaflığını artıran Parlamento Araştırma Merkezi'nin kurulmasına öncülük etti.

Gürcistan Parlamentosu Cinsiyet Eşitliği Konseyi

Çugoşvili, ülke içinde toplumsal cinsiyet konularında sistematik ve koordineli faaliyet sağlamayı amaçlayan Gürcistan Parlamentosu Cinsiyet Eşitliği Konseyi'ne başkanlık etmektedir.[7] Konsey, cinsiyet eşitliğine ilişkin devlet politikasının ana yönlerini belirlemede Parlamentoyu desteklemektedir. Konsey, cinsiyet eşitliği alanında yasal çerçevenin detaylandırılması ve geliştirilmesinin yanı sıra görüş sağlamak ve ilgili stratejiyi onaylamaktan sorumludur. Konsey, ilgili devlet organlarının cinsiyet eşitliği alanındaki faaliyetlerini denetler ve bilinçlendirme kampanyalarını kolaylaştırır.[8]

Çugoşvili liderliğinde Cinsiyet Eşitliği Konseyi:

 • Onaylanmış eylem planları ve bir iletişim stratejisi oluşturdu[8]
 • Kanıta dayalı cinsiyet eşitliği politika yapımını kolaylaştırmak için bir temel çalışma hazırladı
 • Gürcistan Parlamentosu'nda Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirmesinin (GIA) kurumsallaştırılmasını başlattı
 • Cinsiyet eşitliği alanında yasal çerçevenin iyileştirilmesine katkıda bulundu

Kadınların siyasi ve ekonomik güçlenmesine ilişkin yasa değişiklikleri taslağı hazırlanmıştır. Ayrıca, Konsey tarafından hazırlanan cinsel tacizi düzenlemeye ilişkin bir yasa paketi taslağı Gürcistan Parlamentosu tarafından 2019 yılında onaylanmış ve bu nedenle cinsel taciz Gürcistan'da cezalandırılabilir bir suç hâline gelmiştir. Parlamento'nun yeni usul kurallarına göre ve Cinsiyet Eşitliği Konseyi'nin artan gözetim fonksiyonu çerçevesinde konsey, yeni bir gözetim aracı uygulamaya başlamıştır -önemli bir konuyu sistematik olarak incelemek ve uygun bir şekilde geliştirmek için tematik soruşturmalar ilgili devlet kurumları için karar taslakları hazırlanmaya başlanmıştır-. Çugoşvili, kadınların artan siyasi katılımı, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi, kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesinin aktif bir destekçisidir ve Cinsiyet Eşitliği Konseyi'nin faaliyetleri çerçevesinde birçok yerel ve uluslararası bilinçlendirme kampanyasında yer almaktadır.[9]

Açık Yönetişim Daimi Parlamento Konseyi

Chugoshvili, Açık Yönetim Daimi Parlamento Konseyi'nin üyesidir ve yenilikçi teknolojileri uygulayarak Parlamento'nun etkinliğini ve şeffaflığını güçlendirmek için Konseyin çalışma grubuna liderlik etmektedir. Bu çalışma grubu, Gürcistan Parlamentosu ve özel sektör arasında daha iyi iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesini ve özel sektörün karar alma süreçlerine katılımının kurumsallaşmasını kolaylaştırmaktadır.[9] Parlamento'nun internet sitesinde, özel sektörden herhangi bir temsilcinin kayıt olabileceği, iş sektörünün faaliyetlerine ilişkin olarak başlatılan kanun taslakları hakkında en erken aşamada bilgi almalarına ve devreye girmelerine olanak tanıyan "ortak paydaş kayıt defteri" oluşturulmuştur. Mevzuat, hazırlama sürecindedir.[10]

Akademik çalışmaları ve kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çugoşvili, aşağıdaki kitapların yazarıdır:

 • Justice in Georgia (2010)[11]
 • Concept of the Supreme Audit in Georgia (2008)
 • Monitoring of the Fulfillment of the Georgian National and International Anticorruption Obligations of Georgia (2008)
 • Monitoring of the Reserve Funds of the President and Government of Georgia; Freedom of Information in Georgia (2007).

Tanınma nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Transparency International Georgia — Çugoşvili, Gürcistan'da cinsiyet eşitliğinin iyileştirilmesine yönelik katkılarından dolayı 2018 yılında takdir edilmiştir.[12]

USAID — Çugoşvili, Mart 2019'da Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan (USAID) Gürcistan'daki cinsiyet eşitliği girişimlerine katkılarından dolayı bir tanınma sertifikası aldı.[13]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Gürcüce Biyografik Sözlük". 21 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 2. ^ "Parliament SS 2019". 28 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 3. ^ "The First Deputy Chairperson of the Parliament of Georgia – Biography". 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 4. ^ Parliament Winter 2017
 5. ^ "In The Arena – Episode 32: Tamar Chugoshvili". 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 6. ^ "Parliament Autumn 2018". 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 7. ^ "About the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia". 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 8. ^ a b "Gender Equality Council Action Plan 2018-2020". 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 9. ^ a b Parliament Spring 2018
 10. ^ "Open Parliament Georgia Action Plan 2018-2019". 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 11. ^ Justice in Georgia
 12. ^ "Efficiency of the Parliamentary activity further increasing". 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
 13. ^ "The Certificate of Recognition awarded to Tamar Chugoshvili for her outstanding contribution in gender equality". 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020.