Talos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Talos, Yunan mitolojisinde, Hephaistos tarafından bronz dövülerek şekillendirilmiş dev. Zeus, sevgilisi Europa'yı Girit'e gönderdikten sonra, Talos'u onun koruyucusu olarak görevlendirmiştir.

Daha sonra Talos'a adada devriye atma, korsanları kıyıdan kayalık yerlere doğru uzaklaştırma görevi verilmiştir. Talos Girit'in çevresinde günde 3 defa dolaşır, yaklaşan gemilere dev kayalar ve enkaz parçaları atar, ateşe atlayıp tunçtan gövdesini kor haline getirdikten sonra düşmanları yakar ve Girit'i korurdu.

Sonunda Argonauts'un adaya inmesini engellemeye çalışırken, Poeas ya da Dioskouroi ikizleri tarafından cadı Medea'nın yardımı ile yok edilmiştir. Talos'un boynundan bileğine kadar inen tek bir damarı vardı. Argonauts'u taşıyan Argo adlı gemi, Altın Post'u ele geçirdikten sonra Girit adasına yaklaşır. Talos, büyük kaya parçaları atarak Argo'yu koyda tutar. Apollodorus'un Bibliotheke'sine göre, Büyücü Medea onu ilaçlarla delirtmiş ya da onu çiviyi çıkararak ölümsüz yapacağına inandırmış ve bunun sonrasında Talos katledilmişti. Argonautica da, Medea Talos'u Argo'dan kaldırdığı Keres ile hipnotize etti. Böylece ayağını hareket ettirdiğinde, ayağına batan çivi oynadı ve vücudunun bütün sıvısı buradan aktı. Hikâyenin bu kısmı Achilles'in topuğuna benzer.

Epik şair Cinaethon Talos'u Giritli güneş tanrısı, Girit'in oğlu ve ateş tanrısı Hephaistos'un babası olarak yorumlar.

Talos isminin anlamı, Giritçe'de "Güneş" tir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cinaethon, Fragments - Greek Epic C8th B.C.
  • Apollodorus, The Library - Greek Mythography C2nd A.D.
  • Apollonius Rhodius, The Argonautica - Greek Epic C3rd B.C.
  • Karl Kerenyi, The Gods of the Greeks 1951:110.