Talent

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Talent (Latince: talentum, Antik Yunancadan: τάλαντον "ölçek, tartmak" ), antik bir ölçü birimidir. Genellikle bir anfora ya da bir ayak küp hacminde su miktarını ifade eder. Bir ayak-küp suyun görece değişkenliği nedeniyle genellikle 27 kg ya da 60 İngiliz pound'una karşılık gelir.

Babilliler ve Sümerler tarafından kullanılan bir sisteme göre 60 şekel bir mina'ya ve 60 mina ise bir talent'e eşitti. Talent'in mina'ya olan 1:60'lık oranı Antik Yunanistan'da, bir Attik talent yaklaşık 26 kg olcak şekilde mevcuttu. Bir Yunan mina'sı değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 434 ± 3 gram'dı. Yine Romalılar da 100 libra'ya bir talent adını vermişlerdir. Bir Roma libra'sı Yunan minasının dörtte üçüne tekabül ettiği için bir Roma talent'i 1,25 Yunan talent'ine eşittir.

Parasal talent[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir para ölçüsü olarak talent, bir talent ağırlığında altın ve bir talent ağırlığında gümüşü ifade eder. Altın talent'in ağırlığı aşağı yukarı 60 kg ile 20 kg arasından değişkenlik gösterebilir.

Mukayese için, modern bir "teslim edilebilir" gümüş külçesinin emtia borsalarındaki ticareti 1000 troy ons üzerinden yapılır ve bu ölçü 68,57 lb ya da 31,10 kg'a yani aşağı yukarı bir talent ağırlığa eşittir. Modern bir "teslim edilebilir" altın külçesinin ağırlığı 400 troy ons'una yani 27,43 lb ya da 12,44 kg'a eşittir.

Antik bir talentin günümüzdeki parasal karşılığını bulmak zor olmakla beraber 26 kg gümüş talent 11.500 Amerikan doları ve bir altın talent yaklaşık 800.000 Amerikan doları civarındadır. Ücretler bir başka ölçüttür; Antik Yunanistan'daki Peloponez savaşı sırasında gümüş talent bir trireme mürettebatının aylık ücretine karşılık gelmektedir. Helenistik Dönem'de paralı askerler için günlük ücret - İskender sonrası dönem için iyi bir ücret olarak - bir Drahmi olarak belirlenmişti. 6.000 Drahmi bir talent'e karşılık gelirdi. Mısır Kralı Auletes, Romalıların dostu ve müttefiki statüsü için Jül Sezar'a toplam 6.000 altın talent ödemiştir ve günümüzde bu miktarın yaklaşık karşılığı 18 milyar dolardır.

Söylenelere göre Bizans imparatoru II. Basileios'un hazinesinde yaklaşık 200.000 altın talent vardı ve günümüz parasıyla bu miktar yaklaşık olarak 200 milyar dolara eşdeğerdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]