Tablet (ilaç)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli renklerde kaplanmış oblong tabletler
Basıldıktan ve kaplandıktan sonra blister içerisine konmuş tabletler

Tablet, ilacın dozaj şekillerinden biridir. Toz halindeki hammaddelerin karıştırılıp, basılarak katı hale getirilmesiyle elde edilir. Klasik bir tabletin içeriğinde hastayı iyileştirmek için etken madde, ilacın vücut içerisinde daha çabuk dağılmasını sağlayan dağıtıcı madde, ilacın üretimini kolaylaştırmak için eklenen dolgu maddesi, bağlayıcı, kaydırıcı, topaklanmayı önleyici maddeler ve ilacın tat ve görününüşü iyileştirmek için kullanılan aroma ve renk verici maddeler bulunur. Dünyadaki ilaçların büyük bir kısmı tablet şeklindedir.

Tablet formülasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablet baskı işlemi için, baskıya alınacak toz karışımının mümkün mertebe kuru olması gerekmektedir. Toz karışımının nem içeriğinin limiti değişken olmakla birlikte genellikle %2-%5 civarındadır. Tozun akışkan olması, tablet baskı işleminin rahat yapılması için önemlidir. Toz karışımı oluşturan taneciklerin boyutlarının farklı olması, segregasyona yol açıp tabletlerin farklı etken madde içeriğine sahip olmasına neden olabilir fakat granülasyon işlemi bunu engeller. Karışım tekdüzeliği testi ile etken maddenin karışım içerisinde homojen olarak dağılmış olduğundan emin olunur.

Tablet Kaplama[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabletleri yutmak genellikle zor olmuştur ve kolay yutulmalarını sağlamak için yöntemler araştırılmıştır. Orta Çağ'da insanlar tabletleri kaygan bitkisel maddelerle kaplamışlardır. Başka bir yaklaşım tabletleri altın veya gümüş tozuyla kaplamak olmuştur, tabi bunun yapılması tabletin sindirim sisteminden etkisiz bir şekilde geçmesi demektir.[1] 1800'lerde kapsüllerin icadının yanında, şeker ve jel kaplama geliştirildi.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Colorful History of Pills Can Fill Many a Tablet". latimes. 19 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2017.