Granülasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Granülasyon, tanecik boyutunu istenen boyuta getirmek için yapılan işlem ve proseslere verilen isimdir.[1] Granülasyon sonucu oluşan taneciklere granül denir. Granüllerin boyutu kullanım amacına göre 0,2 mm ilâ 4,0 mm arasında değişebilir.

Kimya Endüstrisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimya endüstrisinde granülasyon büyük parçaları daha küçük parçalar veya pelletler haline getirmek anlamında kullanılır. Örneğin çimento yapımında kullanılan hammaddeler büyük kayalar halinde işlenemeyeceği için ufalanarak uygun boyutlara getirilir.

İlaç Endüstrisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlaç endüstrisinde granülasyon; genel kimya endüstrisinin aksine, küçük taneciklerin bir araya getirilerek daha büyük ve daha dişli yapılar oluşturma işlemi anlamında kullanılır. Bağlar, fiziki baskı veya sıvı bir bağlayıcı kullanılarak oluşturulur. Tablet ve pellet üretiminde granülasyon yaygın olarak kullanılır.

Tablet üretmek için toz halindeki farklı hammaddeler bir araya getirilir. Bu tozların tanecik boyutları birbirinden farklı olduğu için heterojen bir yapı oluşur. Ufak tanecikler aşağıda toplanırken iri taneli maddeler üste çıkar. Granülasyon işlemi, tozu minik topaklar formuna getirerek bu ayrımı engeller. Homojen bir karışım oluşturulmasını sağlar.

Üretilen her tabletin sertlik, ağırlık ve boyut gibi değerleri belirli limitler içinde olmalıdır. Granülasyon, tablet baskı esnasında bu değerlerin yakalanmasını ve sürdürülmesini mümkün kılar ve kolaylaştırır. Böylece izin verilen sınırlar içerisinde tablet üretilebilir. Tekrar edilebilir bir proses oluşturulabilir.

İlaç endüstrisinde tanecik büyütme işlemine granülasyon adı verilirken, ilaç dışında kalan kimya endüstrisinde aynı işleme aglomerizasyon adı verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Granulation definition". 14 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2017.