Tabanköy, Yenice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tabanköy
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Yenice
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 723
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17550
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Tabanköy, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı "1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı(93 Harbi)" yıllarında Bulgaristan'ın "Osman pazar- bölgelerinden doğanlar köyünden göç etmiştir. Oraya da, Bulgaristan fethedilince, Osmanlı Devleti'nin iskan politikası kapsamında, Balıkesir yöresinden doğanlar köyünden(diğer rivayetle Konya civarından) gönderilmişlerdi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 132 km, Yenice ilçesine 28 km uzaklıkta olup yol asfalttır. Balıkesir'in Gönen ilçesine de 33 km mesafededir ve yolun bir kısmı asfalttır. Yenice'ye her gün, Gönen'e ise haftada 3-4 gün otobüsle ulaşım imkanı söz konusudur.

İklimi ve Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak biraz daha karasal iklime yakındır. 600 m civarında bir rakımı olması nedeniyle kışları oldukça çetin geçmektedir. Zaman zaman yollar kapanabilmektedir. Yazlar çevre köy ve ilçelere göre daha serin geçer. Yılın büyük bir bölümü rüzgarlıdır. Oldukça gür meşe ve kayın ormanlarına sahiptir. Yağmurlar daha çok sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde yağmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 750
2000 723
1997 724

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır. 6,7,8. sınıflar Yenice'ye gidip gelmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır.PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi mevcuttur ve bir adet ebe görev yapmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]