Çınarcık, Yenice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çınarcık
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Yenice
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 375
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17550
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası


Çınarcık, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü konumundan yaklaşık bir km daha güneyde bulunan köyün isminin Balıklı dere kenarında bulunan asırlık Çınar ağaçlarından aldığı rivayet edilir. Hacı Bedri Yörükleri(Hacıbedirler) tarafından kurulmuştur.Köy meydanında beş yüz yılı aşkın Çınar ağacı tüm heybetiyle yazın meydanı gölgeler.Köyün tam ortasından geçen dere üzerine kurulu Köy Konağı ve köy kahvehanesinin yanında yine dere üzerine kurulu dinlenme alanı vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi.. Geleneksel köy hayrı heryıl mayıs ayında gerçekleştirilir. Düğünler son bahar aylarında yapılır. Geleneksel hayır ve cemiyetlerde ikram edilen yöresel yemek keşkek tir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

390 57' Kuzey, 270 10' Doğu koordinatlarında bulunan köyün denizden yüksekliği yaklaşık 320 m'dir. Çanakkale iline 95 km, Yenice ilçesine 10 km uzaklıktadır. Kuzey rüzgarlarına açık bir cepheye sahip köyün sulanabilir arazisi oldukça fazladır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz ve Karadeniz iklimi geçişine sahip ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 375
1997 370

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2006 yılında faaliyete geçen Çınarcık Köyü Sulama Göletiyle arazilerin büyük bir kısmı sulu tarıma açılmıştır.Yaklaşık 10 yıldır kırmızı biber(kapya) üretimiyle dikkat çeken köyde meyvacılık (özellikle kiraz üreticiliği)ve büyükbaş hayvancılık önemli geçim kaynaklarından biridir.

Çınarcık Köyü; Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Tarımsal Sulama Kooperatifine sahiptir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde önceleri bir ilkokul vardı. Şimdi ise bu okul anaokulu olarak kullanılmaktadır.İlkokul ve lise cağındaki çocuklar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektriksabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]