İçeriğe atla

Tabakhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tabakhane, deri tabaklanan fabrikadır. Herhangi bir hayvana ait deri, tabakhaneye ham hâlde (yaş veya tuzlanmış olarak) gelir ve tabaklama işlemi sonrası fabrikadan çıkar. Deri tabaklamasında esas, derinin organik bir nesneden, kullanım ve imalata uygun mamül hâline çevrilmesidir.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabakhane debbağhaneden gelen bir kelimedir. Debbağ eski dilde deri işleyen kişiye verilen isimdi, bu işin yapıldığı yerede debbağhane denilirdi. Günümüze ise bu kelime tabakhane olarak gelmiştir.

Osmanlıda debbağlık önemli zannaatlardan biriydi. Mesleğin ahilik ocakları vardı. 1709 yılına ait bir şeriye siciline göre İstanbul'da debbağ (deri işlemecileri) taifesinden bir grup ileri gelen esnaf mahkemeye gelerek, hâlihazırda Ahi Babası olan Seyyid Hacı Mehmed’in “pîr ve ihtiyâr olmakla hizmetinin üstesinden gelmeğe kadir olmayıp âciz olduğundan”, yerine oğlu Mustafa Ağa’nın tayin edilmesine dair taleplerini bildirmişler, orada hazır bulunan Seyid Hacı Mehmed’in de bunu kabul etmesi üzerine Mustafa Ağa’nın Yedikule debbağlarının yeni Ahi Babası olarak tescil edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bab Mahkemesi 92 Nolu Sicil, Varak 21b-3. Akif Aydın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş Yayınları. Temmuz 1709. s. 185. 15 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2022.