TT Mobil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(TTNET Mobil sayfasından yönlendirildi)
TT Mobil
Türk Telekom logo.svg
Tür Bireysel ve kurumsal mobil hizmetleri
Resmî site TT Mobil
Eski adı TTNET Mobil
Bir dönem kullanılan logo

TT Mobil, Türkiye'de faaliyet gösteren GSM operatörü ve mobil iletişim hizmetleri şirketi. TT Mobil Anonim Şirketi ya da kısaca TT Mobil, Türk Telekom markaları birleşmesi ile Avea firmasının yeni ismidir. Türkiye'de faaliyet gösteren mobil servis sağlayıcılarından biridir.

2001 yılında Aycell adıyla iletişim faaliyetlerine başlayan TTMobil, 2004 yılına gelindiğinde Aycell ve Aria markalarının birleşmesiyle Avea ismini almıştır. 2015 yılında tüm hisseleri Türk Telekom’a geçen Avea İletişim Hizmetleri, 2016 yılında Türk Telekom tek markası altında birleşmiştir. Bugün, TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. adıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Türk Telekom Grubu’nun mobil altyapı, hizmet, teknoloji geliştirme ve mobil satış faaliyetlerini TT Mobil olarak devam etmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Telekom Grubu 2000 yılında, T.C. Ulaştırma Bakanlığı’ndan GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı aldı. Ardından Turkcell, Telsim ve Aria'nın ardından 2001 yılında Türk Telekom tarafından Türkiye’nin dördüncü GSM Operatörü olan Aycell kuruldu. 19 Şubat 2004 tarihinde Aycell ve İş Bankası Grubu'na ait Aria operatörlerinin birleşmesi ile TT & TİM İletişim Hizmetleri A.Ş. kuruldu. Daha sonra şirket ticari unvanını 15 Ekim 2004 tarihinde Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirildi. AVEA Markası ile faaliyetlerine devam etti. 2006 yılında Türk Telekom Grubu, önce İş Bankası Grubu'nun %40,6 oranındaki hissesini devralarak Avea'daki hisse oranını %81,12'ye, ardından da %89,99'a yükseltti. 2015 yılında ise şirketin hisselerinin tamamı Türk Telekom'a devredilmiş oldu.

2016 yılında, Türk Telekom, tüm hizmetlerini tek marka altında birleştirdi. Avea’nın ticari unvanı, 12 Haziran 2018 itibarıyla TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirildi ve şirket bugün Türk Telekom markası ile hizmet vermeye devam etmektedir.[1]

Ortaklık Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

İş Bankası Grubu'na ait hisselerin satın alınmasıyla birlikte, TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin hisselerinin tamamı Türk Telekom Grubu'na aittir.

Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

GSM operatörü olarak, mobil iletişim alanında hizmet veren şirket, 2G, 3G, 4.5G ve LTE altyapıları ile mobil cihazlar için kapsama sunmaktadır.

2015 yılında TT Mobil, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan LTE Bağlantı Yetkilendirme İhalesi'ne katıldı. 5G hizmetine ön hazırlık için baz istasyonlarının %45'lik bölümü birbirine fiber altyapı ile bağlı duruma getirilmiştir. GSM frekanlarının daha verimli kullanılması için, spektrumun yeniden dağıtılması işlemi gerçekleştirilmiş ve 2G için kullanılan bant genişliği LTE için kullanılmaya başlanılmış.[2]

Şirketin 2020 Mart itibarıyla açıkladığı toplam abone sayısı 23,2 milyondur. Bu abone pazar payının %29'sını karşılamaktadır. LTE nüfus kapsama alanı oranı %95 iken, 3G nüfus kapsama alanı oranı %97 seviyesindedir. LTE hızıyla internete bağlanan mobil müşterilerinin kullanıcısı başına aylık ortalama data kullanımı 8,2GB olarak ölçülmüştür.[3] [4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "http://www.ttyatirimciiliskileri.com.tr/FaaliyetRaporlari/2019-faaliyet-raporu.pdf" (PDF). 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 10 Nisan 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]