Türkiye Futbol Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(TFF sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye Futbol Federasyonu
TFF logo.png
Kısaltma TFF
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1923
Üyelik FIFA
Üyelik tarihi 21 Mayıs 1923
Bölgesel üyelik UEFA
Başkan Yıldırım Demirören

Türkiye Futbol Federasyonu (kısaca TFF), Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur. 1 Ocak 1923'te kurulmuş olup, başkanlığını Yıldırım Demirören yapmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla kuruldu. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi oldu.

FIFA üyesi Türkiye, ilk millî maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynar. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlandı. Ardından gelen dönemde millî takımı 1924 Yaz Olimpiyatları'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirildi. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam oldu.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara millî takımın yurt dışındaki ilk maçı olarak geçti.

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ise bir Türk hakemin ilk kez bir millî maçta görev yapması anlamına gelir. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlayarak, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Millî Küme maçları da yine bu dönemde tertip edildi.

1938 yılında Türk Spor Kurumunun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçmiş olur.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcularla birlikte UEFA'ya üye yapıldı. 1962 yılında UEFA, Türkiye'nin tam üye olduğunu açıkladı.

Yine 1962-63 sezonundan itibaren Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılacak takımları belirlemek üzere Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası organize eder.

Görev yapmış başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlı kurullar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Denetleme Kurulu: Yönetim Kurulunca hazırlanan ve Genel Kurulca kabul edilen talimata uygun olarak Federasyonun mali işlemlerini Genel Kurul adına denetleyen, her yıl hazırlayacağı yıllık denetleme raporunu Genel Kurulun onayına sunmakla yetkili kurul.
 • Tahkim Kurulu: TFF Statüsü ve ilgili talimatlar uyarınca karar verme yetkisine sahip kurul ve organlar tarafından verilecek kararları nihai olarak inceleyerek kesin karara bağlamakla yetkili kurul.
 • Uyuşmazlık Çözüm Kurulu: Kulüpler, futbolcular, teknik direktörler, antrenörler, futbolcu temsilcileri, sağlık personelleri ve müsabaka organizatörleri aralarındaki futbolla ilgili her türlü sözleşmeden doğan ihtilafların çözümü ile yetkili kurul.
 • Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu: Profesyonel futbol faaliyetlerinde bulunan kulüp, futbolcu, teknik direktör, antrenör, yönetici, müsabaka görevlileri ve profesyonel futbolda görevli diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlallerini karara bağlamakla yükümlü yetkili kurul.
 • Amatör Futbol Disiplin Kurulu: Türkiye birinciliğine varan futbol müsabakalarına katılan amatör kulüpler ile bu kulüplerde görevli futbolcu, teknik direktör, antrenör, yönetici ve diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlalleri ile aynı müsabakalarda görev yapan hakem ve diğer görevlilerin disiplin ihlallerini ilk derecede karara bağlamakla yükümlü yetkili kurul.
 • Kulüp Lisans Kurulu: Lisans için başvuran kulüplerin sunduğu bilgi ve belgeler çerçevesinde ve TFF kulüp lisans talimatı doğrultusunda başvuru sahibi bir kulübe lisans verilip verilmemesine, lisansın geri alınmasına ve kulüp lisans talimatında öngörülen cezaların uygulanıp uygulanmamasına karar veren yetkili kurul.
 • Etik Kurulu: Türk futbolunun etik değerleri ve marka değerinin korunması ve toplumdaki saygınlığının zedelenmesinin önüne geçilmesi konusunda gerekli hukuki denetimleri yapmakla yükümlü yetkili kurul.
 • Merkez Hakem Kurulu: Hakemlerle ilgili atamaları yapan hakemlere gerekli cezaları veren, futbol maçlarına hakem atamakla görevli yetkili kurul.
 • Temsilciler Kurulu: 4 lig kategorisindeki profesyonel kulüplerin müsabakalarına temsilci atamaları yanı sıra, seçkin ve nitelikli kadrosunun periyodik eğitimlerini gerçekleştirmekte ve müsabaka raporlarını internet ortamında Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde kurulan sistem (FYS) üzerinden en hızlı şekilde alarak Federasyonun ilgili birimlerine ulaştırmakla, temsilcileri gerek raporları üzerinden, gerekse görsel ve video kayıtlar üzerinden denetlemekle yükümlü yetkili kurul.
 • Sağlık Kurulu: Kendi uzmanlık alanlarına giren konularda, sağlık ekibi üyelerine gerekli eğitimi vermek, futbolcu sağlığını korumak, futbolcu performansını değerlendirmek, geliştirmek ve yüksek tutmakla görevli yetkili kurul.
 • Dopingle Mücadele Kurulu: Futbolcuların doping kullanımını kontrol eden, gerektiğinde kulüplere ve oyunculara ceza uygulamasında yetkili kurul.

Yönetim kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvanı
Yıldırım Demirören Başkan
Mehmet Ufuk Özerten Başkanvekili ve İcra Kurulu Üyesi
Servet Yardımcı Başkanvekili ve İcra Kurulu Üyesi
Arif Koşar İcra Kurulu Üyesi ve Profesyonel Kurul Başkanı
Edip Eren İcra Kurulu Üyesi
Selim Koray FGD'den Sorumlu Üye
Prof. Dr. Fethi Heper Millî Takımlar'dan Sorumlu Üye
Hakan Kanık Tesisler Komitesi Üyesi
Ergün Tekin Tesisler Komitesi Başkanı
Cengiz Zülfikaroğlu Tesisler Komitesi Üyesi, İdari İşler, Organizasyon ve Etkinliklerden Sorumlu Üye
Mehmet Baykan
Mustafa Beyazlı Profesyonel Kurul Başkan Yardımcısı
Faruk Öksüz Hukuktan Sorumlu Üye
Taylan Üner Kulüp Lisanstan Sorumlu Üye

Denetleme kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Hamdi Topçu Başkan
Mehmet Ali Kaynar Üye
İsmail Gerçek Üye
Hakkı Koçak Üye
Birol Acar Üye

Tahkim kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Av. Engin Tuzcuoğlu Başkan
Yrd. Doç. Dr. Murat Balcı Başkan Vekili
Prof. Dr. Bahri Öztürk Raportör
Av. Osman Karakuş Üye
Av. Uğur Mutlu Üye
Av. Dr. Hüseyin Aydın Üye
Av. Taner Ünlü Üye

PFDK[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Halit Fahri Gültekin Başkan
Av. Sinan Gürsoy Başkan Vekili
Av. Serdar Ölmez Raportör
Av. Memduh Oğuz Üye
Av. Ahmet Yavaşçı Üye
Av. Tolga Erol Üye
Av. Kadir Er Üye

AFDK[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Av. Tacar Çağlar Başkan
Av. İsmail İnan Başkan Vekili
Av. Egemen Magat Raportör
Av. Zübeyt Aydın Üye
Murat Kandazoğlu Üye
Abdullah Albunar Üye
Mehmet Demirel Üye

Kulüp lisans kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Yrd. Doç. Dr. Naim Demirel Başkan
Av. Erkan Kıraç Başkan Yardımcısı
Alper Kuş Üye
Av. Halil İbrahim Sarı Üye
Av. Ümit Duman Üye

Temsilciler kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Dr. Fatih Tanfer Başkan
Hasan Üsküplü Başkan Vekili
Altan Kutucu Raportör
Şener Aydın Üye
Adnan Müftüoğlu Üye
Hüdai Doğu Üye
Musa Çağlar Üye

Merkez hakem kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Unvan
Kuddusi Müftüoğlu Başkan
Bünyamin Gezer Başkan Vekili
Hakan Özkan Üye
İsmet Cengiz Üye
Erdal Güleç Üye
Zafer Demir Üye
Yıldıray Arslan Üye
Hikmet Öksüzoğlu Üye
Sadettin Güler Üye

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]