Türker Arslan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türker Arslan.jpg

Türker Arslan, (d. 6 Eylül 1942, İstanbul - ö. 4 Mayıs 2021, İstanbul) Türk avukat, eski TFF tahkim kurulu başkanı.

Eğitimi ve Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosu'na kayıtlı olarak uzun yıllardır avukatlık yapmaktadır. Özel sektörde hukuk müşaviri ve üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır. Uzun yıllar, çeşitli basın organlarında yazı işleri müdürlüğü ve spor yazarlığı görevini sürdürmüştür. 1975 yılından itibaren, 12 yıl süre ile İstanbul İl Ceza Kurulu'nda 2.Başkan ve Raportör Üye olarak çalışmıştır. Barolar Birliği delegesiydi.

Galatasaray[değiştir | kaynağı değiştir]

1959-1964 yılları arasında, Galatasaray Spor Kulübü'nde atletizm ve futbol dallarında lisanslı sporcu olarak görev yapmıştır. Bu kulüpte Yönetim Kurulu ve Sicil Kurulu üyelikleri yapmış, uzun yıllardır Divan Kurulu üyesidir[1].

Üyesi olduğu Galatasaray Kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaraylılar Derneği, Galatasaray Eğitim Vakfı, Galatasaray Yardımlaşma Vakfı, Galatasaray’lı Sporcular Derneği, GS Topluluğu İşbirliği Kurulu gibi çeşitli kuruluşlarda görev almıştır.

Spor Hukuku alanındaki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu'nda 1992-1997 döneminde 2.Başkan, Haziran 1997'den Haziran 2008'e dek Başkan olarak göreve yapmıştır. (Şenez Erzik, Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı ve Haluk Ulusoy'un Futbol Federasyonu başkanlıkları döneminde)

Türker Arslan, 2007 yılı başında Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS-TAS) üyeliğine seçilmiş olup, 2014 yılı sonuna kadar bu görevi sürdürecektir.

Olimpiyat Komitesi'ndeki görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türker Arslan aynı zamanda 1998 yılından beri Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi (T.M.O.K) Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır. Halen Başkan Vekilidir.[2] Ayrıca, TMOK Spor Hukuku Komisyonu[3] ve TMOK Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Başkanı olup Türk Futbol Adamları Derneği'nin, Türk Spor Vakfı’nın, Türk Futbol Vakfı’nın da üyesidir.

İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

COVID-19 sebebiyle 4 Mayıs 2021'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]