İçeriğe atla

Türk Ortodonti Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türk Ortodonti Derneği
KısaltmaTOD
TürDernek
Resmî sitetod.org.tr

Türk Ortodonti Derneği, 1985 yılında kurulmuş bir dernektir. Yalnızca ortodonti uzmanı ve ortodonti doktoru unvanına sahip uzman diş hekimleri üye olabilmektedir. Bilimsel yayın organı Türk Ortodonti Dergisi'dir.

Prof. Dr. Filiz Perkün, Prof. Dr. Nurettin Güray, Prof. Dr. Serpil Aytan, Prof. Dr. İlhan Aran, Prof. Dr. Nazmi Ertürk, Prof. Dr. Oktay Üner, Prof. Dr. Mirzen Arat derneğin kurulmasında girişimde olan kurucu üyelerdir. Derneğin merkezi Ankara'dadır.[1]

Türk Ortodonti Derneği'nin temel amacı ortodonti bilim dalını Türkiye'de tanıtmak, geliştirmek ve ilerletmeye yönelik faaliyetlerde bulunmaktır. Koruyucu ortodontik önlemlerin uygulanmasını yaygınlaştırmaya çalışmak ve düzenlediği kurslar ve toplantılarla ortodontik tedavinin önemini vurgulamak en önemli amaçlarının başında yer almaktadır. Bu doğrultuda Türk Ortodonti Derneği bilimsel kongre, toplantı ve kurslar düzenleyerek bu toplantılara yurt içinden ve yurt dışından konuşmacılar davet etmekte ve konuşmacıların bilimsel deneyimlerini Türkiye'deki ortodontistlere aktarmasını sağlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Ortodonti Derneği". Medimagazin. 6 Nisan 2008. 4 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]