Prognatizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prognatizm veya Habsburg Hanedanı üyeleri arasında yaygınlığı nedeniyle[1] Habsburg çenesi[1][2] olarak da adlandırılan, mandibula veya maksilla'nın kafatasının iskelet tabanına göre koronal düzlemde çıkıntı yaptığı durumdur. Genel diş hekimliği, ağız ve çene cerrahisi ile ortodontide bu durum klinik veya radyografik (sefalometrik) olarak değerlendirilir. Prognatizm kelimesi Yunanca πρό (pro, 'ileri') ve γνάθος (gnáthos, 'çene') sözcüklerinden türetilmiştir. Prognatizm, maloklüzyona sonuç verebilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Alveolar prognatizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedi yaşındaki bir kız çocuğunda, parmak emme ve dil itme nedeniyle oluşan alveolar prognatizm.

Parmak emme veya dille itme gibi zararlı alışkanlıklar, alveolar prognatizme neden olabilir. Bu durumu düzeltmek amacıyla fonksiyonel apareyler kullanılabilir.

Alveolar prognati, sabit ortodontik tedavi ile de kolayca düzeltilebilir. Bununla birlikte, neden ortadan kaldırılmadığı veya uzun süreli bir retansiyon kullanılmadığı sürece, nüksetme oldukça yaygındır.[kaynak belirtilmeli]

Maksiller prognatizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalık durumlarında, maksiller prognatizm Cornelia de Lange sendromu ile ilişkili olabilir.[3] Bununla birlikte, mandibulada büyüme eksikliğinin olduğu yalancı maksiller prognatizm veya daha doğrusu retrognatizm çok daha yaygın bir durumdur. 

Mandibular prognatizm örneği.

Prognatizm aşırı derecede şiddetli değilse, ortodontik fonksiyonel veya ortopedik apareylerle genç hastalarda tedavi sağlanabilir. Yetişkin hastalarda ise mandibular ilerletme yapılarak cerrahi/ortodontik tedaviler ile düzeltilebilir. Aynı şey mandibular prognatizm için de söylenebilir.

Mandibular prognatizm (progenizm)[değiştir | kaynağı değiştir]

Patolojik mandibular prognatizm, alt çenenin üst çeneyi aştığı, çenenin uzamasına ve çapraz kapanışa neden olduğu genetik bir bozukluktur. Hem insanlarda hem de hayvanlarda, soy içi üremenin bir sonucu olabilir. [4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Peacock (September 2014). "The Habsburg Jaw-re-examined". American Journal of Medical Genetics. Part A. 164A (9): 2263-2269. doi:10.1002/ajmg.a.36639. PMID 24942320. 
  2. ^ Zamudio Martínez (2020). "A Royal Family Heritage: The Habsburg Jaw". Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine. 22 (2): 120-121. doi:10.1089/fpsam.2019.29017.mar. PMID 32083497. 
  3. ^ "Medical Definition of de Lange syndrome". MedicineNet. 16 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2022. 
  4. ^ Vilas et al. 2019.