Türk Ajansı Kıbrıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türk Ajansı Kıbrıs
Turkish News Agency (İngilizce)
Türk ajansı kıbrıs.jpg
Kuruluş 21 Aralık 1973
Tür Haber ajansı
Merkez 30, Mehmet Akif Caddesi,
P.K.355, Lefkoşa, Kıbrıs
Lider Fehmi Gürdallı
Resmî site http://tak.gov.ct.tr

Türk Ajansı Kıbrıs veya kısaca TAK (İngilizce: Turkish Agency Cyprus), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan haber ajansı.[1][2][3]

21 Aralık 1973 tarihinde Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi'nin kendi ulusal haber ajansına sahip olma gerekliliği hissetmesi ve Kıbrıs Türk halkının kendi sesini dünyaya duyurması amacıyla ilk bültenini yayınlayarak faaliyete başladı.

Sait Terzioğlu'nun kurucu müdürlüğünü yaptığı TAK, bir daktilo ve birkaç haber ile hizmetlerine başladı. Önceleri sadece Kıbrıs Türk basınına hizmet verebilen ajansa, bugün Türkiye'de bulunan medya kuruluşları ile Reuters, IRNA gibi uluslararası haber ajansları abonedir. Kıbrıs Türk basınından haberlerin yanı sıra, İngilizce ve Rumca gazetelerden çeviriler yapılarak haber bülteni de hazırlanmaktadır.

Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Azeri Press Ajansı ile yapılan protokoller çerçevesinde iş birliği halindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İrvan, Süleyman. "Türk Ajansı Kıbrıs: Bir Propaganda Örgütünün Evrimi" (PDF). 12 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 
  2. ^ "Kıbrıslı Türk Gazetecilerin Mesleki ve Etik Değerleri" (PDF). Doğu Akdeniz Üniversitesi. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 
  3. ^ Ersoy, Metin. "Kıbrıs Türk toplumunda değişen medya" (PDF). Havadis Gazetesi-Poli. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]