Haber ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adnan Türkkan and Turhan Özlü 1.jpg

Haber ajansı, bir organizasyon türüdür. Haber raporları toplar ve gazeteler, dergiler, radyo ve televizyon yayıncıları gibi abone olan haber kuruluşlarına satar.[1] Bir haber ajansı aynı zamanda haber teli veya haber servisi olarak da adlandırılabilir.[2]

Dünya çapında birçok haber ajansı olmasına rağmen dört küresel haber ajansı; ABD merkezli Associated Press (AP), Birleşik Krallık merkezli Reuters, Fransa merkezli Agence France-Presse (AFP) ve İspanya merkezli EFE'nin dünyanın birçok ülkesinde ofisleri bulunmakta ve içerikleri tüm bilgi alanlarını kapsamaktadır. Türkçe içerikli en büyük haber ajansları ise Anadolu Ajansı (AA), Anka Haber Ajansı (ANKA), Demirören Haber Ajansı (DHA), İhlas Haber Ajansı (İHA) ve Türk Haberler Ajansı (THA)'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Saxena, Sunil (2014). "You don't know them but news agencies bring you the world". 
  2. ^ Ishida, Shin; Ma, Qiang; Yoshikawa, Masatoshi (2009). "Analysis of News Agencies' Descriptive Features of People and Organizations". Database and Expert Systems Applications. Cilt 5690. Springer. doi:10.1007/978-3-642-03573-9_62. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2020.