Switchball

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Switchball (orijinal: CrazyBall) 3B aksiyon-bulmaca oyunudur. Atomic Elbow tarafından geliştirilen oyun Microsoft Windows için 26 Haziran 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Xbox için olan versiyonu Xbox Live Arcade üzerinden 7 Kasım 2007 tarihinde satılmaya başlandı.

Oyunda 5 değişik seviye ve bu seviyelere karşılık 5 farklı hava durumu bulunur(Skyworld, Iceworld, Caveworld, Cloudworld ve Lavaworld). Her biri seviye 6 bölümden oluşmaktadır. Oyuna Mermer Bilye olarak başlanır.

Benzersiz fiziksel özellikleri ile farklı bilyeler haline dönüşülebiliyor; Mermer Bilye, Çelik Bilye, Balon Bilye ve Güç Bilyesi. Güç Bilyesini şarj edebiliyor. Bu işlem için üç farklı şarj motoru bulunur: Hızlı Gitme, Zıplama ve Manyetizma (mıknatıslara yapışma). Bu özellikler "Boşluk" ve "Enter" tuşlarına basılarak kullanılabiliyor. Çelik Bilye'ye ise ağır nesneleri itmek için kullanılabilir. Oyunda mıknatıslar, fanlar, tuzaklar, engeller, ahşap ve çelik bloklar yer almaktadır. Rampalardan çıkarken yavaşlama, hızlanma veya Çelik Bilye'ye dönüşüldüğünde kumaşın üstünden geçilirse kumaşın yırtılması gibi efektlerle fizik kurallarına uygun bir ortam yaratılmıştır.

Her seviyede harcanan zamana göre oyuncuya Altın, Gümüş veya Bronz madalya verilir.

Oyun 2005'te İsveç Oyun Ödülleri'nde "En İyi Oyun" ve 2006'da Teknik Mükemmellik Sınıfı finalisti olarak Bağımsız Oyunlar Festivali'nde ödüller kazandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]