Survivor (Fırıldak Ailesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
"Survivor"
Fırıldak Ailesi bölümü
FırıldakAilesiSurvivor.jpg
Bölüm no. 1. sezon
10. bölüm
Yönetmen Haluk Can Dizdaroğlu
Senarist Haluk Can Dizdaroğlu
Yayın tarihi 15 Nisan 2013 (2013-04-15)
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"İşsiz Adam"
Sonraki →
"Hayalet Avcıları"
Fırıldak Ailesi bölümleri

"Survivor", Türk animasyon televizyon dizisi Fırıldak Ailesi'nin birinci sezonunun 10. bölümüdür. Star TV kanalında 15 Nisan 2013 tarihinde yayınlandı. Bölüme Türk sunucu ve yapımcı Acun Ilıcalı konuk olmuştur. Acun Ilıcalı konuk yıldız olarak yer aldığı bölümde kendi çizgi karakterini seslendirmiştir. Bölüm, Haluk Can Dizdaroğlu tarafından yazıldı ve Haluk Can Dizdaroğlu tarafından yönetildi.

Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Dürdane Çektir Survivor'da yarışırken.

Ailemiz bu bölümde büyük beğeniyle izlenen Survivor'a katılır. Fırıldaklar'ı adaya götüren uçak düşünce Sabri ve Tosun ile diğer aile fertleri başka başka adalara çıkarlar. Aşırı motive olan ve kendini çok kaptıran Sabri kendini yarışmada zannetse de yarışma aslında diğer fertlerin bulunduğu adadadır. Sürprizler bununla sınırlı kalmaz elbette.

Peki ailemiz adadaki zorlu şartlara ayak uydurabilecek mi? Büyük mücadelelerin ve olağanüstü karşılaşmaların sonucunda kazanan kim olacak?

Zeki'nin bandanasındaki "Müslüm Baba" yazısı.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez "Survivor" bölümünde diziye bir ünlü kendi sesi ile konuk olmuştur. Nisan ayının ilk haftasında seslendirmeleri yapılan bölümde Acun Ilıcalı konuk yıldız olarak yer aldığı bölümde kendi çizgi karakterini seslendirmiştir. Bunun yanı sıra bölümde birçok yeni karakter yer almıştır. Zeki karakterinin taktığı bandanada "Müslüm Baba" yazısı yer almıştır. Böylelikle Müslüm Gürses anılmıştır. Ayrıca Nihat Doğan, Nihat ve Doğan adında iki farklı karakter olarak Survivor adasında yer almıştır.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

"Survivor" 15 Nisan 2013'te Star TV'de gece kuşağında yayınlanmıştır. Bölüm reyting sıralamasında Total'de 2,02 reytingle 30., AB grubunda ise 2,39 reyting ile 19. olmuştur.[1] Bölümün yayınlandığı günkü rakipleri arasında Kanal D'de Galip Derviş, atv'de Kim Milyoner Olmak İster?, Show TV'de Herşey Yolunda Merkez ve FOX'da Yer Gök Aşk bulunuyordu.

Bölüm televizyon eleştirmenlerinden değişik geri dönüşler aldı. Twitter'da Trent Topic oldu.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Acun Ilıcalı
Acun Ilıcalı'nın animasyon karakteri.

Mesut Yar Survivor bölümü için : "Fırıldak Ailesi kamuoyunca aşina olunan sesleri kullanarak dublaj üzerinden yarattığı çekim merkezini bu haftaki bölümde Acun Ilıcalı'yı konuk ederek resmen ikiye katladı..

Amerika'da animasyonları ünlülerin seslendirdiğini ve neredeyse oyunculuk kaşesi aldığını biliyoruz. Bizde bu işler şimdilik hatır gönülle yürüyor..

Ama bakın , önümüzdeki günlerde ciddi bir pazar oluşacak. Duruma erken uyanan "Fırıldak Ailesi" konuk seslerle o sektörün kapısını aralıyor. Sektöre yeni bir ekmek teknesi giriyor yani. Hayırlısı olsun.." [2] demiştir.

Medyatava sitesi : "Büyükler için ilk animasyon dizisi olan "Fırıldak Ailesi" dün gece ekrana gelen #öylehirsliyimki hashtag'i ile Twitter'da Trend Topic oldu. Acun Ilıcalı’nın da ilk kez seslendirme yaparak katıldığı Star TV dizisinde Fırıldak Ailesi Survivor’a katıldı. Adadaki zor şartlarla uğraşan Acun bunlar yetmezmiş gibi bir de Fırıldak Ailesiyle uğraşmak zorunda kaldı." [3] demiştir."

Televizyon Eleştirmeni Yüksel Aytuğ : "Acun'nun etinden, sütünden, yününden faydalananlar kervanına bu hafta Star TV'nin animasyon dizisi "Fırıldak Ailesi" de katıldı. Fırıldaklar, Survivor'a katılınca; Acun Ilıcalı da hem çizgi karakteriyle hem de sesiyle diziye dahil olmak zorunda kaldı.

Evet, Fırıldak Ailesi 23.00 sularında yayına giren 'büyükler için' bir çizgi dizi. Ama işin içine animasyon girince, çocukları ekrandan uzaklaştırmakta kolay olmuyor. Ebeveynlerin koyduğu yasakları delen ya da bir şekilde o saatte televizyon izleme şansını (ya da şanssızlığını) elde eden çocuklar bu çizgi dizi içindeki 'zararlı' unsurlar ile 'göz göze' geliyorlar.

Kabul ediyorum; bu kanalın ya da yapımcının suçu değil ama ortada bir realite var: Çocuğu çizgi diziden uzak tutmak zor. Bu hafta bırakın çocukları, beni bile rahatsız eden bir-iki sahne vardı Fırıldak Ailesi'nde. Sokakta yaşayan bir karakterin pantolonunu indirip cinsel organını gösterdiği ve Kadıköy Altınyol'daki meşhur boğa heykelinin arkasına geçtiği sahneler buzlama efektlerine rağmen beni son derece rahatsız etti." [4] demiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]