İçeriğe atla

Super LCD

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Super LCD (SLCD) Mobil cihaz görüntüleri için çok sayıda üreticinin kullandığı bir ekran teknolojisidir. Süper LCD paneller aslında S-LCD Corporation tarafından üretilmekle birlikte HTC Corporation tarafından çoğunlukla kullanılmaktadır.[1]

Süper LCD, dış cam ile ekran öğesi arasında hava boşluğu bulunmaması nedeniyle normal LCD'den farklıdır. Bu daha az parlaklık üretir ve kullanıcıyı ekranın kendisine "daha yakın" hissettirir.[2] Süper LCD'nin avantajları arasında daha düşük güç tüketimi ve daha fazla dış görünürlük var. Süper LCD'nin yeni Süper LCD2 ekranları başarılı oldu.

Bazı üreticiler, AMOLED ekranlarının üretim kapasitesi ve masrafı nedeniyle SLCD ekranlarına geri döndü. Çoğu internet sayfasında bulunan beyaz arka plan gibi daha açık renkler görüntülendiğinde, güç tüketimi karşılaştırıldığında daha düşük olduğu için SLCD ekranlar popüler kalmıştır.[3] AMOLED teknolojisi genelde koyu siyahlar ve doymuş renkler gösterirken, videoları ve resimleri daha net ve daha canlı hale getirirken, SLCD teknolojisi pentil altpiksel oluşumlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve böylece metin ve videolar daha net görünür.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2017.