Sunucu kiralama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir sunucu

Sunucu, bilgisayar ağlarında, diğer ağ bileşenlerinin kullanımına (paylaşımına) açık kaynakları bulunan birim. Bir ağda birden fazla sunucu birim bulunabilir. Karşıtı istemcidir.

Günümüzde Windows türevi ve UNIX türevleri mevcuttur.

Windows tarafında önceleri Windows NT vardı fakat zamanla Windows 2000 Server, Windows 2003 Server piyasaya çıktı. Linux tabanlı RedHat ve SUSE dağıtımları da sunucu pazarında kendine yer edindiler ve özellikle fiyatları dolayısıyla gitgide daha popülerleşmektedirler.

Ayrıca sunucuların hangi amaçla kullanılacağı da önemlidir. Örnek vermek gerekirse web hizmeti veren sunucular vardır. Bunlara örnek olarak Apache, Microsoft IIS ve Abyss ve Fastream IQ Web/FTP Server gösterilebilir. Dosya paylaşım, canlı yayın ve hatta online oyun hizmeti verenleri de mevcuttur. Tüm bu sunucuların değişik sistem gereksinimleri olacaktır.

Kiralık sunucular[değiştir | kaynağı değiştir]

Birden fazla müşterinin sitelerini aynı sunucuda çalıştıran normal hosting planlarından farklı olarak, bir dedicated sunucu tek bir müşterinin kullanımına verilmektedir. Bu da müşterinin, sunucunun tüm işlemci, hafıza, hard disk ve bant genişliğini tek başına kullanabilmesini sağlar. Sunucu kiralama ve kiralık sunucu hizmetini veri merkezleri sağlamaktadır.

Sanal Sunucular ( VPS / VDS )[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiziksel bir sunucunun, sanallaştırılarak hizmet sunulmasına sanal sunucu yani VPS/VDS denir. Sanal sunucular standart bir hosting hizmetine göre daha çok kaynağa sahiptir. Fiziksel bir sunucuya göre daha ekonomiktir.

Bulut Sunucular ( Cloud Sunucu )[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulut sunucu, sanallaştırma teknolojisi kullanılarak işlemci, ram, disk gibi kaynakların kaynak kullanımlarının ihtiyaca uygun olarak kolaylıkla güncellenebildiği sunucu sistemleridir. Yine bir fiziksel sunucuya göre daha ekonomiktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]