Suburbicon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suburbicon
YönetmenGeorge Clooney
Yapımcı
Yazar
Oyuncular
MüzikAlexandre Desplat
Görüntü yönetmeniRobert Elswit
KurguStephen Mirrione
Stüdyo
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i2 Eylül 2017 (2017-09-02) (Venedik)
27 Ekim 2017 (2017-10-27) (ABD)
8 Aralık 2017 (2017-12-08) (Türkiye)
Süre105 dakika[3]
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe25 milyon dolar[4]
Hasılat12,8 milyon dolar[5]

Suburbicon, George Clooney'in hem yazarlığını hem yönetmenliğini yaptığı ve ek olarak Coen kardeşler ve Grant Heslov'un da yazarlık yaptığı 2017 tarihli Amerikan yapımı kara mizah filmidir.[6] Başrollerini Matt Damon, Julianne Moore, Noah Jupe ve Oscar Isaac'in paylaştığı film 1959'da geçiyor. Filmde bir yandan hırsızların soygun için bir eve girmesi sonucunda gerçekleşen olaylar zinciri anlatılırken diğer yandan herkesin beyaz olduğu mahalleye taşınan siyahi ailenin maruz kaldığı ırkçılık ve şiddet anlatılıyor. Siyahi ailenin hikâyesi, 1957'de Levittown adlı kasabada yaşanan olaylardan esinlenerek yazıldı.[7][8]

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1959'da, huzurlu, bütün sakinleri beyaz olan Suburbicon mahallesi, Mayers adlı Afrikalı-Amerikalı bir ailenin gelişiyle sarsılır.

Mülayim bir aile babası olan Gardner Lodge, belden aşağısı felçli karısı Rose, oğulları Nicky ve Rose'un ikiz kardeşi Margaret ile Suburbicon'da yaşamaktadır. Bir gece, iki soyguncu Sloan ve Louis, Lodge ailesinin evine girer, tüm aileyi iple bağlar ve Rose'u aşırı dozda kloroform ile öldürürler. Margaret, Nicky ile ilgilenmek için Gardner'ın evine taşınır. İkiz kız kardeşinin ölümünden kısa bir süre sonra Margaret, saçlarını sarıya boyayarak kendini Rose'a dönüştürmeye ve Gardner ile ilişkiye girmeye başlar.

Lodge ailesi, Sloan ve Louis'i teşhis etmek için karakola çağrılır, ancak hem Gardner hem de Margaret, , polise tutuklanan adamların soyguncular olmadığını söyler. Ancak Nicky, karakolda gördüğü adamların annesinin katilleri olduğunu görmüştür. Kısa bir süre sonra Sloan, Gardner'ın işyerinde ortaya çıkar ve Gardner'dan kendisine ve Louis'e olan borcunu -Rose'u öldürmesi için vadedilen parayı- ödemesini talep eder. Gardner ödemeyi reddedince, Sloan ve Louis evine dönüp Nicky ve Margaret'i öldürmeyi planlar.

Suburbicon sakinleri ve yeni Afrikalı-Amerikalı komşuları arasında gerilim tırmanırken, karizmatik sigorta acentesi Bud Cooper, Gardner'ın evde olmadığı bir gün gelir ve Margaret'e sorular sormaya başlar. Gardner, Rose'un ölümünden kısa bir süre sonra Rose üzerine kayıtlı hayat sigortasının parasını talep etmiştir ve Bud bu istek sonrası teftişe gelmiştir. Cooper, Margaret'e Gardner ile birlikte ikisinin hayat sigortası parasını toplayabilmek için Rose'u öldürdüklerinden şüphelendiğini söyler ve bunun üzerine Margaret, Bud'ı evden kovar.

O gece, mahalleye yeni taşınan Afrikalı-Amerikalı sakinlerin evinde uzun süredir devam eden protesto ayaklanmaya dönüşür. Diğer yandan Cooper doğrudan Gardner ile konuşmak için eve geri döner. Gardner'a kendisinin ve Margaret'in sigorta dolandırıcılığı için yaptıkları planının içeriğini bildiğini ve sessiz kalması karşılığında tüm sigorta ödemesini ona vermeleri için şantaj yapmaya kalkışır. Margaret Cooper'ın kahvesine onu zehirlemek için kül suyu ekler. Gardner şömine maşasını zehirlendiğini fark edip kaçmaya çalışan Cooper'a saplar. Gardner cesedi saklamak için yola koyulur. Sloan onu gizlice takip etmektedir.

Nicky, Margaret ile Cooper arasındaki konuşmayı duymuştur ve Mitch dayısını yardım etmesi için arar. Bunun üzerine Margaret, Nicky için zehirli sandviç ve süt hazırlar. Teyzesinden artık iyice şüphelenen Nicky sandviçi yemez. Sloan'ın arkadaşı Louis eve gizlice girer, Margaret'ı boğarak öldürür ve Nicky'i öldürmek için üst kata çıkar. Mitch gelir ve Louis'i silahla vurarak Nicky'yi kurtarır. Mitch, Nicky'nin eline bir tabanca verir ve Nicky'yi dolaba saklar. Daha sonra Mitch ile çıkan kavgada aldığı yaradan dolayı ölür.

Cooper'ın cesedini sakladıktan sonra eve dönerken Gardner'ın önüne Sloan çıkar. Ancak Sloan'a itfaiye aracı çarpar ve Sloan ölür. Gardner eve vardığında Margaret, Mitch ve Louis'in cesetlerini bulur ve Nicky'yi dolaptan çıkarır. Nicky'ye iki seçenek sunar: hayat sigortasının parasını alıp Aruba'ya kaçabilirler ya da Gardner onu öldürüp cinayeti Sloan ve Louis'nin üstüne atabilir.

Nicky ile konuşurken masada duran zehirli sandviçi yiyen ve sütü içen Gardner ertesi sabah ölmüştür. Nicky, önceki gece çıkan ayaklanmadan geride kalanları temizleyen Afrikalı-Amerikalı ailenin çocuğu Andy ile top oynamak için bahçeye çıkar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Matt Damon Gardner Lodge, Nicky'nin babası
Julianne Moore Rose ve Margaret
Noah Jupe Nicky Lodge, Gardner'ın oğlu
Oscar Isaac Bud Cooper, sigorta müfettişi
Glenn Fleshler Ira Sloan, tetikçi
Alex Hassell Louis, Sloan'ın arkadaşı
Megan Ferguson June
Jack Conley Hightower
Gary Basaraba Mitch Dayı
Michael D. Cohen Stretch
Richard Kind John Sears
Karimah Westbrook Bayan Meyers
Leith Burke Bay Meyers
Tony Espinosa Andy Meyers

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı Joel Silver, Joel ve Ethan Coen'in Suburbicon'un senaryosunu Kansız filminin gösterime girmesinden kısa bir süre sonra 1986'da yazdıklarını söyledi.[9] 2005 yılında, George Clooney'nin Suburbicon'da hem rol alacağı hem de filmi yöneteceği duyurulmuştu. Coen kardeşlerin de yapımcı olacağı söylenmişti.[10]

Film bu duyurudan yıllar sonra, birbiriyle ilgisiz iki senaryo birleştirilerek çekildi.[8] Coen kardeşlerin daha önceden yazdığı suç filmi senaryosuna Myers ailesinin gerçek yaşam öyküsü Clooney ve Heslov tarafından eklendi. Myers ailesi Pennsylvania eyaletinde 1950'lerde inşa edilen Levittown banliyösünde yaşayan tek siyahi aileydi ve banliyönün diğer sakinleri tarafından taciz ve şiddete maruz kaldılar.[7] Filmde Josh Brolin de yer almıştı ancak sahneleri filmden çıkarıldı. Brolin filmde beyzbol koçunu oynamıştı ve filmde 2 sahnesi vardı. George Clooney, Brolin'in sahnelerinin komik olduğunu düşündü ve bu durumun filmdeki gerilim dolu havayı düşüreceği gerekçesiyle sahneleri çıkarmaya karar verdi.[11]

Suburbicon'ın çekimleri Los Angeles'ın 48 kilometre güneyindeki Fullerton'da yapıldı. Film için kasabadaki bazı evlere döneme uygun pencereler ve kapılar takıldı.[12]

Gösterim ve görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Paramount Pictures filmi 27 Ekim 2017'de Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime soktu.[13] Film, 2017'de 74. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde ana yarışmada yer aldı.[14] Daha sonra 2017 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi.[15] Film ABD ve Kanada'da 5,8 milyon dolar, diğer bölgelerde 4,5 milyon dolar ile yaklaşık 10,2 milyon dolar hasılat elde etti. Filmin bütçesi 25 milyon dolardı.[16] Türkiye'de 8 Aralık 2017'de gösterime giren film 190 bin lira hasılat elde etti.[17] Film eleştirmenlerinin görüşlerinin toplandığı web sitesi Rotten Tomatoes'da filmin %28 eleştirmen puanı ve %25 seyirci puanı var.[18] Benzer bir site Metacritic'te ise filmin 100 üzerinden 42 eleştirmen puanı ve 10 üzerinden 4,5 seyirci puanı var.[19]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Yıl Kategori Alan Sonuç Kaynak
Londra Sinema Eleştirmenleri Birliği 2018 Yılın Genç İngiliz/İrlandalı Sanatçısı Noah Jupe (ayrıca Mucize ve Demir Yürekli Adam
filmlerinde rol aldığı için)
Adaylık [20]
San Diego Sinema Eleştirmenleri Topluluğu 2017 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Isaac Adaylık [21]
Venedik Film Festivali 2017 Altın Aslan George Clooney Adaylık [22][23][24]
Yeşil Damla Ödülü George Clooney Adaylık
Fondazione Mimmo Rotella Ödülü George Clooney Kazandı
Fragiacomo Ödülü George Clooney Kazandı
Franca Sozzani Ödülü Julianne Moore Kazandı
Satürn Ödülleri 2018 En İyi Gerilim Filmi Suburbicon Adaylık [25]
Genç Sanatçı Ödülleri 2018 Uzun Metrajlı Bir Filmde En İyi Performans - En İyi Genç Erkek Oyuncu Noah Jupe Adaylık
[26]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Film releases". Variety Insight. 28 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 
 2. ^ THR Staff (2 Eylül 2017). "'Suburbicon': Film Review | Venice 2017 = 'Suburbicon': Film Review <nowiki>". The Hollywood Reporter. 2 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 
 3. ^ "Suburbicon". tiff. 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2017. 
 4. ^ "Box Office: 'Jigsaw' to Piece Together $20 Million Opening". Variety. 25 Ekim 2017. 25 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017. 
 5. ^ "Suburbicon (2017)". Box Office Mojo. 13 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2019. 
 6. ^ "'Suburbicon' Review: A Rare Miss For Clooney, Damon, and the Coens|Digital Trends". 13 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2021. 
 7. ^ a b "The Real-Life Racial Battle That Inspired George Clooney's 'Suburbicon'". The Hollywood Reporter (İngilizce). 31 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2018. 
 8. ^ a b Longsdorf. "George Clooney's 'Suburbicon' tells racially charged story of Bucks County's Levittown". The Morning Call (İngilizce). 31 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2018. Longsdorf, Amy.
 9. ^ "Producer Joel Silver on 'The Nice Guys', 'Sherlock Holmes 3′, and Joss Whedon's 'Wonder Woman'". Collider. 20 Mayıs 2016. 20 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2016. 
 10. ^ "George Clooney Back With Coen Brothers". Empire. 22 Kasım 2005. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2016. 
 11. ^ "Josh Brolin Was Cut From Final Version of 'Suburbicon'". EW.com (İngilizce). 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
 12. ^ Whitehead, Brian (26 Ekim 2016). "Earlier this month, George Clooney found the quiet family town of Suburbicon in Fullerton". Orange County Register. 30 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2017. 
 13. ^ Gettell (27 Mart 2017). "George Clooney's Suburbicon sets award season release date". Entertainment Weekly. 28 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 
 14. ^ Anderson, Ariston. "Venice Competition Includes Films From George Clooney, Guillermo del Toro, Darren Aronofsky". The Hollywood Reporter. 27 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2017. 
 15. ^ Fleming, Mike Jr. "Toronto Film Festival 2017 Unveils Strong Slate". Deadline. 27 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2017. 
 16. ^ "Suburbicon (2017) - Financial Information". The Numbers. 30 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
 17. ^ "Suburbicon". Box Office Türkiye. 20 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
 18. ^ "Suburbicon (2017) - Rotten Tomatoes". 18 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
 19. ^ "Suburbicon Reviews - Metacritic". 18 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
 20. ^ "'Three Billboards' Wins Film Of The Year At London Critics' Circle Awards". Deadline. 28 Ocak 2018. 29 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2018. 
 21. ^ "2017 San Diego Film Critics Society's Award Nominations". San Diego Film Critics Society. 9 Aralık 2017. 10 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2017. 
 22. ^ "Venezia 74, i premi collaterali". Repubblica. 8 Eylül 2017. 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2017. 
 23. ^ "A Venezia il Green Drop Award al film più ecologista". ANSA. 7 Eylül 2017. 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2017. 
 24. ^ "Queer Lion a Venezia: 9 film in gara per il Leone Gay". Nonsolo Cinema. 22 Ağustos 2017. 22 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2017. 
 25. ^ "'Black Panther,' 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations". Variety. 15 Mart 2018. 15 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2018. 
 26. ^ "2018 NOMINEES Young Artist Awards". youngartistawards.org. 18 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]