Sualtı sporları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

En popüler üç sualtı takım oyunu ragbi, futbol, ve hokeydir. Karadaki örneklerinden farklı olarak daha az oyuncuyla oynanırlar; neredeyse bütün olay su altında geçtiği için bu sporların çok fazla seyirci çektiğini söylemek zordur. Yine de bu sporların, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da gittikçe genişleyen bir kitlesi vardır. Özellikle dalgıçlar, bu sporları bir tür antrenman olarak kullanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sualtı hokeyi 1950'lerde ortaya çıkarken, onu 20 yıl sonra sualtı ragbisi ve sualtı futbolu izlemiştir. 2006 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası'na 17 ülke katılmıştır. İlk Sualtı Ragbi Dünya Şampiyonası, 1980'de Almanya'da düzenlenmiştir.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Turnuvalar, 1959'da kurulan Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) tarafından düzenlenir.

Sualtı hokeyi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sualtı hokeyi

12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Oyuncular sıra ile su altına dalarlar ve eğer eşitlik bozulmazsa maç 5 dakika uzatmaya gider. Eğer beraberlik bozulmazsa ilk gol atan kazanır.

Sualtı ragbisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sualtı ragbisi

Genellikle oval değil ama yuvarlak bir topla oynanır. 6 kişilik bu oyunda kadınlar ve erkekler beraber mücadele ederler ve topa sahip olan oyuncuya müdahale serbesttir. Müdahele edilen oyuncu topu bırakmalıdır. Kaleler havuzun iki yanında yer alan 40 cm çapındaki sepetlerdir. Top su yüzeyine çıkarsa faul çalınır.

Sualtı futbolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sualtı futbolu

5 kişilik takımların oynadığı bu sporda, adında geçtiği gibi ayaklar değil ama eller kullanılır. Amaç kum dolu topu karşı kaleye atmaktır. Top kaleye götürüldükten sonra, bir süre daha golü atan oyuncunun hakimiyetinde kalmalıdır. Oyunlar onar dakikalık iki devrede oynanır ve beraberlik haliinde maç uzar.

Kilit bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Spor Kitabı. İstanbul: Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş. 2008. ss. s. 247. ISBN 978-975-6690-96-3. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Sualtı Federasyonu (İngilizce)