Su sivri faresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Su sivri faresi
Korunma durumu: Asgari endişe (LR/lc)
Wasserspitzmaus-drawing.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Insectivora (Böcekçiller)
Familya: Soricidae (Sivri faregiller)
Cins: Neomys
Tür: N. fodiens
Binominal adı
Neomys fodiens
Pennant, 1771
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Su sivri faresi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Su sivri faresi ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Su sivri faresi (Neomys fodiens), sivri faregiller (Soricidae) familyasından burnu kirpi gibi uzun bir böcekçil memeli türü.

Türkçede "fare" olarak adlandırılmalarına ve genel görünüm olarak benzemelerine karşın, farelerden ayrı bir takımda yer alırlar.

Boyları yaklaşık 9 cm, kuyruk 6 cm'dir. Ağırlıkları 15 gramdır. Sırtları tamamen siyah, alt kısımlar beyazımsıdır. Çoğunlukla gözlerinin ve kulaklarının arkasında beyaz bir benek bulunur. Kulakları kıllar arasında kaybolmuştur.

Genellikle durgun sular ve akarsuların kıyılarındaki bitkilerin arasında yaşarlar. İyi yüzerler ve dalabilirler. Dalış süreleri 25 sn kadar olabilir. Su altında koşabilirler. Toprakta dehlizler açarlar. Yuvaları ot, yosun ve ince köklerden yapılmış küre şeklindedir. Gece ve gündüz aktiftirler. Su içerisindeki böcek, eklembacaklılar, salyangoz, balık, kurbağa gibi canlıları yerler.

Yılda 2-3 kez doğururlar. Bir batında 5-9 yavru meydana getirirler. Gebelik süreleri 25-27 gündür. İki yıl kadar yaşarlar. Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar yayılış gösterirler. Türkiye'de Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu'da yaşarlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]