Su Shi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su Shi (蘇軾)
Shu Shi
Doğum8 Ocak 1037(1037-01-08)[1]
Meishan, Song Hanedanı
Ölüm24 Temmuz 1101 (64 yaşında)
Changzhou, Song Hanedanı
MeslekŞair, akademisyen, bilim insanı, siyasetçi
Önemli eser(ler)Kızıl Kayalıklardaki Eski ve Son Dönem Odes
Soğuk Gıda Gözlemciliği

Su Shi veya sanat adı ile Dongpo (Çince: 蘇軾; d. 8 Ocak 1037 - ö. 24 Ağustos 1101), Song Hanedanı döneminde yaşamış Çinli şair, ressam, akademisyen, bilim insanı ve devlet adamıdır. Song döneminin önemli kişilerinden biri olan Su Shi, Sima Guang ve diğerleri ile birlikte Wang Anshi liderliğindeki "Yeni Politika" reformlarına karşı önemli bir şahsiyetti.

Su Shi, en bilinen şiirleri, sözleri, nesirleri ve denemelerinden bazılarının yazarı olmasıyla klasik Çin edebiyatındaki en başarılı figürlerden biri olarak kabul edilir. Su Shi, bir denemeci olarak ünlüydü ve nesir yazıları, XI. yüzyıl Çin seyahat edebiyatı veya çağdaş Çin demir endüstrisi hakkında ayrıntılı bilgiler gibi konuların anlaşılmasına net bir şekilde katkıda bulunmaktadır. Şiirinin Çin, Japonya ve yakın çevresindeki diğer bölgelerde uzun bir popüler ve etkili geçmişi vardır. Sanat açısından, Su Shi, XI. yüzyılın önde gelen kişiliği olarak kabul edilmektedir. Hangzhou mutfağında öne çıkan bir yemek olan Dongpo domuzuna adı kendi onuruna verildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 《献曲求诗》:元丰五年十二月十九日东坡生日,置酒赤壁矶下,踞高峰,酒酣,笛声起于江上。客有郭、尤二生,颇知音,谓坡曰:“笛声有新意,非俗工也。”使人问之,则进士李委闻坡生日,作南曲目《鹤南飞》以献。呼之使前,则青巾紫裘腰笛而已。既奏新曲,又快作数弄,嘹然有穿云石之声,坐客皆引满醉倒。委袖出嘉纸注一幅曰:“吾无求于公,得一绝句足矣。”坡笑而从之。 (Çince)
  2. ^ Murck, Alfreda (2000). Poetry and Painting in Song China: The Subtle Art of Dissent. Harvard University Asia Center. ISBN 978-0-674-00782-6. 10 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2019. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]