Structurae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Structurae
KuruluşEkim 1998
TürÖzel firma
AmaçÇevrimiçi veritabanı
LiderNicolas Janberg
Resmî sitewww.structurae.de

Structurae, statik ve inşaat mühendisliği (her çeşit köprü, gökdelen, kule, baraj gibi) yapılarının tutulduğu internet veritabanı'dır. Bu veritabanında bu yapıların tasarım ve yapımında bulunan firma ve kişiler (mühendis, mimar ve inşa edeni) de bulunmaktadır. Sitede yapılar, Mısır piramitleri zamanından ve Roma dönemine ait dönemlerden başlayarak günümüze kadar sınıflandırılarak gelmektedir. Structurae adı Latince strūctūra (Türkçeyapı) kelimesinin (Mastar hali) kökünden gelir, hem yapıyı yapmak hem de yapılan eylemin sonucu anlamındadır.[1]

Kendisine yapı ve köprü mühendisi, Nicolas Janberg tarafından yapılan siteye bilgi aktarımı ve paylaşımı dünya genelinde profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Site Janberg'in Princeton Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği bölümünde asistanlık yaparken benzer bir ders'ten yola çıkarak oluşturulmuştur. Structurae fikir ve yapı olarak internette mimari veritabanı olarak öncü sayılan archINFORM'dan ilham almıştır. Structurae'nın veritabanı ve internet sitesi şu an üç dilde (İngilizce, Fransızca ve Almanca) erişilebilmektedir. Sitenin finansmanı reklamlardan, sponsorlardan ve ürün, firmaların veritabanına aktarılmalarından sağlanmakta olup ColdFusion programlama dili ile MySQL veritabanı kullanılarak 100,000 üzerinde ürün bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Structurae: Uluslararası Yapı veritabanı ve galerisi". 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2011.