Stilistlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saç stilisti

Giyim piyasasında fark yaratacak şekilde, temel giyim ihtiyacı olan ürünlerde müşterinin beğenisine hitap edecek yeni ürünlerin tasarımını yapan kişiye stilist, yapılan işe stilistlik denir.[1]

Mesleğinde başarılı olan stilistler, toplum tarafından "moda akımlarına yön veren" anlamında Moda Tasarımcısı olarak lanse edilebilirler.

Tarihsel Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1800'lü yıllarda mekanik açıdan gelişen makine teknolojisi sanayi devrimini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, tekstil endüstrisinin gelişim süreci dikiş makinesinin icadı ile seri üretim teknolojilerinin yaygınlaşması ürünlerin kısa sürede üretilebilir olmasını sağladı ve üretim maliyetlerinin düşmesine yol açtı.

Bu sayede çok çeşitli ürünler piyasaya sürülebildi ve tüketim toplumu anlayışının ortaya çıktı.

Üretilen ürünlerin, herkesin beden ölçüsüne birebir uymaması nedeniyle hazır giyim üretim standartları ortaya çıktı. (Bkz. standart beden ölçüleri s, m, l, xl)

Daha sonra, serbest piyasa ekonomisi ile birlikte özel teşekküller arasındaki rekabet, aynı kulvarda koşmaktan kaynaklandığı için, müşteri beğenisi esasına dayalı, temel giyim ihtiyacından farklı olarak, belli tüketicilere yönelik pazar hedeflerinin oluşması amacıyla üretime gidildi. Kendi sınıfının en iyisi olduğunu göstermek amacıyla endüstriyel üretim anlamında toplumun genelinde kişisel zevklerin ön plana çıktığını göstermek amacıyla oluşturulan kavrama moda denir.

Moda güncel giyim kültürüdür. Bu açıdan, tekstil giyim sektöründe tasarım yapanlar Giyim tasarımcısı, Moda tasarımcısı, stilist, modelist olarak tanımlanabilir.

Mesleğin uluslararası standart tanımlaması ISCO-88 : 7435 Sınıfına girer. güncel ISCO-08 :2163

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2022. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]