Modelistlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Modelistlik, tekstil sektöründe özellikle dokuma ürünü kumaşlardan elde edilecek giysilerin modelist tarafından, önceden belirlenmiş uluslararası standart ölçü tablosuna göre seri üretim amaçlı model kalıbının hazırlanmasına verilen addır.

Kişiye özel kalıp çıkarma[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı zamanda kişiye özel olarak hazırlanan giysiler için ise drapaj (gerçek model üzerinden çalışma) yöntemi ile kişiye özel ölçülerde kalıp çıkarılması olasıdır.

Cutting patterns in a sewing class.
Fitting a muslin on a dress form. This dress form is adjustable to match the sewer's measurements, and the muslin has been fit around the form accordingly, by taking it in two inches at the back, a smaller fit than the original pattern.
home sewing pattern

Bilgisayarlı modelistlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticari ölçekli işletmelerde seri üretim durumu söz konusu olduğu için yapılacak üründen yüzlerce üretileceği için olası kumaş kayıplarının en aza inmesi kullanılan kumaşın fiyatını düşüreceği gibi bu durum üretilen ürününde fiyatına yansıyacağı ve ticari rekabette ciddi bir avantaj olacağı için uzun metrajlı kumaşların kullanılacağı seri üretimlerde bilgisayarlı modelistlik daha doğrusu kumaş kesim planı için hazırlanan pastal pilanı (kumaş kesim kalıbı) açısından olmazsa olmazlardan biridir.

Pratik modelistlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önceden yapılmış olan bir elbisenin kabının tekrar çıkartılması için özellikle iğneli rulet denilen iğne ile işaretleme yapan basit bir el aleti ile düz bir masaya kalıbın çıkacağı mülaj kağıdı üzerine yatırılır ve kalıbı çıkarılmak istenilen elbisenin birleşme yerlerinin üzerinden geçerek, iğneli ruletin iğneleri elbisenin kumaşının arasından iğneleri geçerek elbise ile masa arasındaki mülaj kağıdı üzerinde delikle oluşmasına sebep olur. daha sonra dikiş paylarıda eklenerek elbisenin birebir kalıbı mülaj kağıdı üzerine kolayca çıkarılmış olur.