Stelling van Amsterdam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amsterdam'ın Savunma Hattı
UNESCO Dünya Mirası
Stelling van Amsterdam the Netherlands.svg
Konum  Hollanda
Kriter Kültürel: ii, iv, v
Referans 759
Tescil 1996 (20. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Amsterdam'ın Savunma Hattı (Felemenkçe: Stelling van Amsterdam) olarak bilinen UNESCO Dünya Mirası Alanı, Hollanda'da, Amsterdam çevresindeki 135 km uzunluğunda bir tahkimat çemberi olup, merkezden 10 ila 15 kilometre uzaklıktaki 42 kale ve savaş sırasında kolayca su altında kalabilen ovalardan oluşmaktadır.[1] Su baskını, içinde teknelerin dolaşabilmesine izin vermeyecek ölçüde, yaklaşık 30 cm'lik bir derinliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Hattın 1 km içerisindeki tüm binalar gerektiğinde yanacak ve tıkanıklığı giderebilecek şekilde ahşaptan yapılmıştı.

Stelling van Amsterdam, 1880 ile 1920 yılları arasında inşa edildi. Uçak ve tankların icadı, kaleler henüz tamamlanmışken, kullanışsız bir hale getirdi. Günümüzde, kalelerden birçoğu hem belediye meclisleri hem de doğa departmanları tarafından kullanılmaktadır ve ziyarete açıktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "21 World Heritage Sites you have probably never heard of". Daily Telegraph. 3 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017.