İçeriğe atla

Statilia Messalina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Statilia Messalina

Statilia Messalina (d. 35 civarı - ö. 68 sonrası) Roma İmparatoru Nero'nun üçüncü karısı (66 - 68 arası) ve Roma İmparatoriçesi olan Roma'lı patrician kadın.

Antik kaynaklar ailesi hakkında çok az bilgi verir; her halukarda, Suetonius, onun iki defa konsüllük yapmış ve zafer kazanmış bir Romalı General olan Titus Statilius Taurus'un torununun torunu olduğu söyler. Belki de 44 yılında Konsüllük yapan ve daha sonra 53 yılında intihar etmek zorunda bırakılan Titus Statilius Taurus'un kızıdır. Bir ihtimale göre büyük annesi, MÖ 31 yılında Konsüllük yapmış olan Marcus Valerius Messala Corvinus'un kızı Valeria Messalina'dır (İmparator Claudius'un üçüncü karısı ile karıştırılmamalıdır). İlk kocası ona bir oğul (88 yılında ölen) doğurduğu Konsül Marcus Julius Vestinus Atticus'dur. 65 yılı civarında Nero'nun metres'i oldu . Nero'nun ikinci karısı Poppaea Sabina'nın ölümü üzerine Vestinus, Nero'nun Statilia ile evlene bilmesi için 66 yılında intihar etmek zorunda bırakıldı.

Esprili ve entrikacı olduğu halde, Poppaea Sabina'ya oranla daha az dikkat çekicidir ve toplum önünde daha düşük bir profil sergiler. O, aynı zamanda Nero'nun düşmesinden sonra onun sarayından hayatta kalabilmiş çok az sayıda insandan birisidir. Nero'nun ölümünün ardından, Otho 69 yılında öldürülmeden önce onunla evlenmeye söz vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Griffin, Miriam, Nero. Hanedanın sonu. Batsford, Londra, 1984, (İngilizce)
  • Raepsaet-Charlier M.-Th., Prosopographie des femmes de l'ordre sénatorial (Ier-IIe siècles), 2 vol., Louvain, 1987, 360 ff, (Fransızca)

Antik kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]