Decimus Iunius Iuvenalis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Decimus Iunius Iuvenalis
Doğum60 ila 70
Aquinum, Italia, Roma İmparatorluğu
Ölüm2. yüzyıl
MeslekŞair
DönemGümüş Çağ
Önemli eserYergiler

Decimus Iunius Iuvenalis ya da Juvenal, Yergiler adlı yapıtı ile bilinen ve Latin edebiyatının gümüş çağının önemli kişiliklerinden olan Romalı şair.

Marcus Valerius Martialis, Juvenal'den hatip olarak söz etmiştir. Başlangıçta Roma'da mahfuz olarak yaşamıştır. Birinci hicviyesi 100 yılından sonraya altıncısı 115'ten, yedincisi de Hadrianus'un tahta çıkışından hemen sonraya, son hicviyeleriyse 127'den sonraya tarihlenmektedir. Bu tarihlere de değindiği tarihî olaylardan ulaşılabilmektedir. Bunun dışında yaşamıyla ilgili bir şey bilinmez. Doğum ve ölüm tarihleri dahi bilinmese de 60 ila 70 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir.

Edebî kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Juvenal, hayalî konuların simgesel siyasi eleştirilerle bezendiği Antik Yunan komedyasını, Gaius Lucilius'u ve Horatius'u örnek almıştır. Adlarını anmasa da Aulus Persius Flaccus ve Marcus Valerius Martialis hakkında bilgisi vardır, Martialis'in nüktelerini zaman zaman kullanmıştır. Martialis ile olan paralellikleri Horatius ile olanlardan daha önemlidir. Edebî türler düşünüldüğünde, on birinci hicvi davet şiirlerini, on ikincisi teşekkür şiirlerini akla getirir. Juvenal'in hicivlerinin doğası kaynaklarının ve modellerinin çok sayıda olduğunu düşündürür. Yapıtlarında gençliğinden beri Juvenal'in yabancı olmadığı bir alan olan hitabet ile bağlantılar vardır. Ayrıca bir hatip ve devlet adamı olarak Cicero'ya hayran olup Marcus Fabius Quintilianus'tan da saygıyla söz etmektedir. Cicero'nun yazgısının hitabet için uygun bir konu olduğunu düşünmektedir.

Juvenal bir vaiz olarak Lucius Annaeus Seneca'yı atlayıp geçemezdi, on üçüncü yergisi teselli türüne örnek gösterilebilir. Şiirlerde konu birliği vardır. Hicvin sonuna doğru Juvenal başlangıçtaki konusuna döner.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Conte, Gian Bagio (1994). Latin Literature: A History (İngilizce). Joseph B. Solodow, çev. Londra: Johns Hopkins University Press. 
  • Erim, Müzehher (1987). Latin Edebiyatı. İstanbul: Remzi Kitabevi. 
  • Paratore, Ettore (1969). La Letteratura Latina dell'Eta Imperiale (İtalyanca). Milano: Sansoni/Academia. 
  • Riposati, Benedetto (1973). Storia della Letteratura Latina (İtalyanca). Roma: Societa Editrice Dante Aligieri. 
  • Rose, H. J. (1966). A Handbook of Latin Literature (University Paperbacks) (İngilizce). Londra: Methuen & Co. 
  • von Albrecht, Michael (1997). A History of Roman Literature (İngilizce). 2. New York: E. J. Brill. 

 İşbu madde Fatma Gül Özaktürk tarafından CC BY-SA 3.0 lisansı altında yayımlanan metin içermektedir.