Stanislaw Sosabowski

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Stanisław Franciszek Sosabowski (d. 8 Mayıs 1892, İvano-Frankivsk (Bugünkü Ukrayna – ö. 25 Eylül 1967, Londra, İngiltere) II. Dünya Savaşı'nda Polonyalı general. Polonya 1. Bağımsız Paraşüt Tugayı Komutanı olarak 1944 yılında Arnhem Muharebesi'nde (Hollanda) savaştı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Stanisław Sosabowski, bir demiryolu işçi ailesinde, Stanisławów de, 8 Mayıs 1892 tarihinde doğdu. Yerel bir spor salonundan mezun oldu ve 1910 yılında Krakov Üniversitesine ekonomi fakültesi öğrencisi olarak kabul edildi. Ancak, babasının ölümü ve ailesinin kötü ekonomik durumu yüzünden çalışmalarını terk ederek Stanisławów'a dönmek zorunda kaldı. Orada Drużyny Strzeleckie isimli yarı gizli bir Polonya ulusal paramiliter örgütünün üyesi oldu.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosabowski 1913 yılında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Ordusu'na gitmek için hazırlandı. Eğitiminden sonra, 58. Piyade Alayında hizmet ederek, onbaşı rütbesine terfi etti. I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden sonra Rzeszów savaşlarında Dukla Geçitinde ve Gorlice'de Rus İmparatorluk Ordusu'na karşı kendi birimi ile savaştı. Cesaretinden dolayı birkaç madalya aldı ve Üsteğmenliğe terfi ettirildi. 1915 yılında kötü bir şekilde yaralandı ve cepheden çekildi.

1918 yılının Kasım ayında, bağımsızlığını kazanmış Polonya'nın yeni kurulan ordusuna katılmak için gönüllü oldu ancak yaraları hala iyileşmediği için cephe subay olarak reddedildi. Bunun yerine, Varşova Savaş İşleri Bakanlığında kurmay subay oldu.

Savaşlar arası dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosabowski, Sovyet-Polonya Savaşı sırasında Binbaşı rütbesine terfi etti ve 1922 yılında Varşova'da Yüksek Askeri Okulu'nda çalışmalarına başladı. Çalışmalarını bitirdikten sonra Polonya Genelkurmayına atandı. Yarbaylığa terfi etti. 1928 yılında nihayet bir tabur komutanı olarak, 75. Piyade Alayına atandı. Ertesi yıl komutan yardımcısı olarak 3. Podhale Tüfekler Alayı'na atandı. 1930 yılından itibaren mater lojistik profesörü oldu.

Sosabowski, 1937 yılında Albaylığa terfi etti ve Zamość'da konuşlanmış 9. Polonyalı lejyon Piyade Alayı komutanı olmuştur. Ocak 1939 yılında Varşova merkezli 21. "Varşova Çocukları" adlı prestijli Piyade Alayının komutanı oldu.

İkinci Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Ekim 1944 tarihinde, İngiliz Mareşal Bernard Montgomery, Market Garden Operasyonunun başarısızlığından dolayı Sosabowski'yi günah keçisi ilan ettiği bir mektup yazdı. Sosabowski, Mareşal Montgomery'nin eleştirilerinden suçlandı ve Polonya Genelkurmayı, 27 Aralık 1944 tarihinde tugay komutanı olarak kendisini görevden almak zorunda kaldı. Sosabowski, koruma birliklerinin komutanı yapıldı ve Temmuz 1948'de terhis edildi.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosabowski savaştan kısa bir süre sonra Polonya'daki eşi ve tek oğlunu İngiltere'ye getirtmeyi başardı. Diğer birçok savaş zamanı Polonyalı liderleri gibi yeni kurulan Komünist Polonyanın hükümüti tarafından sürgün edildi ve Batı Londra'ya yerleşti. Acton CAV Elektrik montaj fabrikasında bir fabrika işçisi olarak iş buldu. 25 Eylül 1967 tarihinde Londra'da öldü.

1969 yılında, naaşı Polonya'nın başkenti Varşova'daki Powazki Askeri Mezarlığına defnedildi.

Hollanda'nın Lahey kentinde, 31 Mayıs 2006 Çarşamba günü, Kraliçe Beatrix tarafından 1. Bağımsız Polonya Paraşüt Tugayı, William Askeri nişanı ile ödüllendirdi. Tugay komutanı Tümgeneral Stanislaw Sosabowski, İngiliz diplomasisinden gelen baskılara rağmen[1], ölümünden sonra "Bronz Aslan" ödülünü aldı.[2] Hollanda Prensi Bernhard, Polonyalıların, en azından bir madalya ile onurlandırılmaya hakkı olduğunu söyledi.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosabowski, 1977 yılı yapımı A Bridge Too Far filminde Gene Hackman tarafından tasvir edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4116688:Honor Generała, TVP, 2007". 10 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2014.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Royal Honours – Military williams Order for Poles". 6 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2009.