İçeriğe atla

Spanglish (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Spanglish (film)
Spanglish
Spanglish film posteri
YönetmenJames L. Brooks
Yapımcı
YazarJames L. Brooks
AnlatıcıAimee Garcia
Oyuncular
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniJohn Seale
KurguRichard Marks
StüdyoGracie Films
DağıtıcıColumbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i17 Aralık 2004 (2004-12-17)
Süre131 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Meksika İspanyolcası
Bütçe$80 milyon
Hasılat$55 milyon

Spanglish James L. Brooks tarafından yazılıp yönetilen ve Adam Sandler, Téa Leoni, Paz Vega ve Cloris Leachman'ın başrollerini paylaştığı, 2004 yapımı Amerikan romantik komedi-drama filmidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 17 Aralık 2004'te Columbia Pictures tarafından yayınlandı. Film, dünya çapında 80 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesiyle 55 milyon dolar hasılat elde etti[2] ve eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı.

Flor Moreno (Paz Vega), kendisi ve kızı Cristina için daha iyi bir yaşam arayışıyla yıllar önce Amerika'ya "ekonomi sınıfı" gelen fakir bir Meksikalı bekar annedir. İki işi üstlenir, ancak kısa süre sonra bunları sürdüremez, bu nedenle Flor'un kuzeni, John (Adam Sandler) ve Deborah (Téa Leoni), çocukları Bernice (Sarah Steele), Georgie (Ian Hyland) ve Deborah'ın annesi Evelyn Wright (Cloris Leachman)'dan oluşan Clasky ailesi, bir dadı ve hizmetçi olarak iş bulmasına yardımcı olur. John başarılı bir aşçı ve çocuklarıyla zaman geçirmekten hoşlanan başarılı bir şef ve sevecen bir adamken, Deborah eski bir iş insanı, evde kalan bir anne ve Evelyn sessiz bir alkoliktir. Deborah gergin ve nevrotik davranışı aileyi sık sık üzmektedir (Deborah, kızını psikolojik olarak taciz eder, Bernice'yi egzersiz yapmaya zorlar).

Çok geçmeden Flor'un Claskys'in sahildeki kiralık yazlık evinde çalışması ve yaşaması gerekir. Flor'u onlarla birlikte tutmak için çaresiz kalan Deborah, Cristina'yı onlarla birlikte kalmaya davet eder. Deborah, Flor'u gayri resmi olarak tercüme eden güzel ve cana yakın Cristina'ya bağlanır ve ona Bernice'den çok bir kızı gibi davranmaya başlar. Üzerinde çalıştığı bir proje için malzeme alma ihtiyacı duyan John, çocuklara plajdan topladıkları cam parçaları karşılığında para alacakları küçük bir görev verir. Cristina görevi ciddiye alır ve çabalarından dolayı 640 $ alır. Flor bunu öğrendiğinde, kızına verilen büyük miktardaki paraya şaşkın ve kızgınlıkla karşılar. Flor ve John, tercüman olarak Cristina ile tartışır ve Flor, garip aile dinamiği nedeniyle ayrılmak ister. John, Cristina'yı çok memnun edecek şekilde, onu kalmaya ikna eder ve Flor, Clasky'lerle daha iyi iletişim kurabilmek için İngilizce öğrenmeye başlar.

John’un restoranı son derece övgü dolu eleştiriler alır ve bu yüzden John stres yaparak geçici bir depresyona girerken Deborah bir ilişkiye başlarlar. Deborah, Cristina'nın Meksikalı kökenleri ve işçi sınıfı değerleriyle iletişimde kalmasını isteyen Flor'u üzerek, Cristina'yı Bernice ile özel bir okula kaydettirir. Flor, işvereninin sınırlarını aştığını hisseder ve John'a itirazını dile getirir, John da Debora'dan bıktığını çünkü Bernice'in kendi annesinden destek olmadığını söyler. Flor, özellikle Deborah ona sert davrandıktan sonra, küçük şefkatli davranışlarla Bernice'yi cesaretlendirmeye ve kendine güvenini kazandırmaya çalışır.

Yaz biter ve Cristina ve Bernice okulun ilk gününe birlikte gider. O öğleden sonra, Cristina'nın okul arkadaşlarını Clasky'lerin evine geri getirmesine izin verilir; ancak, Bernice'ye izin verilmez. Buna izin vermeyen Flor, duruma üzülür ve Deborah, Cristina'yı korumaya çalışır. Artık uyanan Evelyn, kızının bir ilişkisi olduğunu ve evliliğinin dertte olduğunu fark eder. Debora'dan ilişkiyi bitirmesini rica eder ve ona asla John kadar iyi bir adam bulamayacağını söyler. Deborah, John'a kendisini aldattığını itiraf eder ve işleri yoluna koyabilmeleri için kalması için yalvarır; ancak, John dışarı çıkar ve Flor ile karşılaşır. Onu otobüs durağına götürür ve bu sırada istifa ettiğini söyler ve beraber, Flor'a yemek pişirdiği restoranına giderler. Orada öpüşürler ve samimi ve derin bir şekilde sohbet ederler, bir ilişki kuramayacaklarını anlarlar. Umutsuzluğa düşen Deborah sürekli olarak John ile iletişim kurmaya çalışır ve Evelyn'e güvenerek, Evelyn’in ebeveyn olarak başarısızlıklarının Deborah’ın kendisi gibi olmasına neden olduğunu söyler. İkili, anne ve kız olarak birbirlerine yakınlaştıkları samimi bir konuşma yaparlar.

Ertesi gün Flor kızını eve götürmeye gelir ve ona işini bıraktığını söyler, bu da Clasky'lerle iyi geçinen Cristina'yı kızdırır. John, onlar ayrılmak üzereyken Flor'a gelecekte onunla birlikte olacakları kıskandığını söyler. Evlerine dönerken Flor, Cristina'ya artık özel okula gidemeyeceğini söyleyerek Cristina'yı daha da üzer. Sokakta, Flor'u hayatını mahvetmekle suçlayarak bağırır. Flor, annesinden "bir açıklık getirmesini" istemesinin ardından Cristina'ya olan sabrını yitirir ve kızına önemli bir soruyu yanıtlama zamanının geldiğini söyler: "Senin için istediğin şey benden çok farklı mı?" Cristina bunu otobüsle eve dönerken düşünür ve barışırlar ve kucaklaşırlar.

Brooks, Aşk Sarhoşu'ndaki daha dramatik performansını gördükten sonra Sandler'a rol verdi.[3]

Vega çekimler başladığında İngilizce konuşamıyordu ve çekimler sırasında yönetmenle iletişim kurabilmek için sette bir tercüman vardı.

Leachman, hastalığı nedeniyle dört hafta süren çekimden sonra bölümden ayrılan Anne Bancroft'un yerini aldı.

  1. ^ "SPANGLISH (12A)". British Board of Film Classification. 6 Ocak 2005. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 
  2. ^ "Spanglish (2004)". Box Office Mojo. 30 Ekim 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2009. 
  3. ^ Daly, Steve (12 Kasım 2004). "What, Him Worry?". Entertainment Weekly. 29 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]