Soytarı Şalimar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Soytarı Şalimar
Shalimar the Clown
Yazar Salman Rüşdi
Çevirmen Begüm Kovulmaz
Kapak sanatçısı
Erkal Yavi
Ülke Türkiye
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 2007
Yayımcı Can Yayınları
Sayfa 475
ISBN 9788954675932

Soytarı Şalimar (orijinal adı. Shalimar the Clown), Hint asıllı yazar Salman Rüşdi'nin romanıdır. İlk baskısı 2005 yılında İngiltere'de yapılmıştır. Türkiye'de ise ilk baskısı 2007 yılında Can Yayınları tarafından yapılmıştır. Kitabı İngilizce aslından çeviren Begüm Kovulmaz'dır. Salman Rüşdi kitabını "Keşmirli büyükbabam Dr. Ataullah ve büyükannem Amir un nissa Butt'ın anısına (Babacan ve Ammaci) aziz hatırasına" diyerek büyükannesi ve büyükbabasına ithaf etmiştir.

Romanın Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Salman Rüşdi'nin bu romanı, Max Ophuls, kızı ve katilinin öyküsünü anlatmaktadır. Bu üçlü arasındaki gizemli bağlantının anahtarı dördüncü bir karakterde, Keşmirli bir kadındadır. Bir aşk hikâyesi etrafında hem iki farklı dinden olan gençlerin aşk hikâyesini anlatırken, arka planda Keşmir kültürünü ve Keşmir bağlamında Hindu ve Müslüman toplumlarının birlikteliklerini, gerilimlerini, eğlencelerini ve birbirlerine düşman haline gelmelerini anlatmaktadır. Yazar, aşk hikâyesinin paralelinde Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir Sorunu'nun tarihsel sürecini de anlatmaktadır.

"Yıl 1991, Los Angeles. ABD'nin eski Hindistan büyükelçisi ve terörle mücadele uzmanı Maximillian Ophuls, gayrimeşru kızının kapısının önünde, kendine "Soytarı Şalimar" diyen Keşmirli şoförü tarafından güpegündüz öldürülür.Soytarı Şalimar, bildik bir aşk ve intikam öyküsünden günümüzün politik ve etnik sorunlarına, eski bir Hint destanından çağdaş büyülü gerçekliğe uzanan uluslararası bir masal. Doğunun masal gelenekleriyle batının anlatım tekniklerini ustaca bütünleştiren Rüşdi, eski çağların çatışmalarından beslenen yeni çatışmaların toplumsal ve bireysel derinliklerinde geziniyor. Çağımızın kargaşasında bir arada yaşamaya çalışan farklı inançlar ve kültürlerden doğan kargaşanın keşfine çıkarken, terörizmin köklerine iniyor." [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [Salman Rüşdi, Soytarı Şalimar, arka kapak alıntısı]