Sosyal imleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sosyal imleme, internet kullanıcılarının internet kaynaklarının yer imlerini düzenleme, saklama ve arama yapmak için bir yoldur. Birçok çevrimiçi yer imi hizmet sağlayıcı 1996 yılından itibaren bulunmakta olup 2003'te kurulmuş delicious "sosyal imleme" ve tagging terimlerini yaygınlaştırıp popüler hale getirmiştir. Sosyal imlemenin, imlemeden farkı; kaliteli sosyal ağlarda paylaşılması ve daha çok ziyaretçi tarafından görülmesidir. İmlemeler indeks/listeleme hızını arttırırlar ve ziyaretçi arttırılmasını sağlarlar.

Kaba bir açıklama yapmak gerekirse, imleme listelenme hızını artırır ve iyi düzeydeki sitelerden bağlantı elde etmeye yarar. Bu sayede alt sayfalar güçlenir. Alt sayfalara gelen ziyaretçi sayısı ve google'daki sıralama yükseliş gösterir, siteye erişim kolaylaşarak artar. Çok doğal olarak backlinklerin sayısı da artar. Önemli bir SEO kriteri olarak imleme sürekli kullanılmalıdır. Örnek olarak, bir makale 5-8 sitede paylaşılırsa iyi bir seviyeye sahip olunur.

Düzenli paylaşımlar sonucu sitenin listelenme hızı saniyelere kadar düşebilir. Listelenme hızına "toplist" ve "dizinler" de etki etmektedir. İmleme yaparken de her zaman olduğu gibi aşırıya kaçılmamalı. Özellikle kaliteli imleme sitelerinde paylaşım en faydalısıdır.

Hızlı erişebilirlik imkânı sunan yıllardır kullanılan basit ve hızlı bir link ağ biçimidir. Sosyal imleme siteleri diye adlandırılan alt yapılar ile paylaşılana adresler birden çok yerde yayınlanır.

Link adresi paylaşılan sitenin belirlediği kelimelerde yükselmesi ve index'lenme hızının artması gibi neticeler doğurmakdır