Backlink

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem.

Bir internet sitesi, herhangi başka bir siteye eklendiği zaman Google ve diğer arama motorlarında "link:www.siteadi.com" gibi arama sonuçlarında çıkan siteler, aratılan internet sitesine backlink verildiğini gösterir. Vikipedi gibi kimi siteler ise dış bağlantılarda "nofollow" etiketini kullanır.[1] Bu bağlantılar arama motorları tarafından göz ardı edilir, backlink olarak dikkate alınmaz. Google çeşitli durumlar için NoFollow etiketi kullanımını tavsiye eder.[2]

Arama motorlarının backlink ile ilgili temel varsayımı; bir sitenin başka bir siteye bağlantı vermesinin, bağlantı verilen sitenin kötü veya zararlı olmayacağına dair bir gösterge olmasıdır.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal imleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop, Pligg ve Dugg gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinde yapılan bağlantı paylaşımlarıdır.

Blog[değiştir | kaynağı değiştir]

Blogger (Blogspot), Wordpress, Tumblr, Wix, Weebly, Medium, Blogcu gibi ücretsiz blog açma imkânı sunan bloglardan verilen bağlantılardır.

Dizin[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet sitelerini amaçlarına veya başka ölçütlere göre kategoriler altında listeleyen sitelerden verilen bağlantılardır.

Dmoz backlink[değiştir | kaynağı değiştir]

Belirli bir kategoride yoğunlaşmış ve o kategoride kayda değer görülen siteler eklenir. Bunun için dmoz.org adresinden başvuru yapılır. Başvurular, gönüllü editörler tarafından değerlendirilir ve yeterli bulunursa söz konusu kategoriye eklenir.

Forum tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Forum sitelerine, diğer internet sitesi bağlantılarının yayımlanmasıdır. Kullanıcılar, forumlardaki profil alanlarında ya da imzalarında internet sitelerinin adreslerini paylaştığından, forumlardan gelen backlinklerin değeri görece azdır.

Footer çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitenin "footer" bölümünden verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar tüm sayfalarda görünebilir. Çok sayıda bağlantı alınmasını sağlayan bu çeşit, ilgisiz sayfalardan bağlantı verilmesine ve böylece optimizasyon açısından olumsuz bir etkiye yol açabilir.

EDU-GOV Backlink[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim ve devlet sitelerinden alınan bağlantılardır. Alınan backlink, sitenin anahtar kelimelerinde ve sitenin domain otoritesi-sayfa otoritesinde yükselişe yol açar.

Backlink reddetme (Disavow)[değiştir | kaynağı değiştir]

Backlink reddetme, SEO çalışmaları kapsamında, bir internet sitesine gelen zararlı bağlantıların, bu siteyle bir alakası olmadığını Google’a bildirme işlemidir. Böylelikle internet sitesinin SEO performansının olumsuz etkilenmesinin önüne geçilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "nofollow". meta.wikimedia.org. meta.wikimedia.org. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2015. 
  2. ^ "Belirli bağlantılar için rel="nofollow" kullanın". support.google.com. 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2015.