Backlink

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya metin linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Bir web sitesi herhangi başka bir siteye eklendiği zaman Google ve diğer arama motorlarında "link:www.siteadi.com" şeklinde aratıldığında çıkan siteler, o aratılan web sitesine backlink vermiş demektir. Site ile alakalı linkler PageRank™ artışına katkı sağlar fakat Vikipedi gibi yüksek PR değerine sahip siteler PR değerlerini korumak için site dışına bağlantılarda nofollow etiketini kullanır.[1] Bu linkler arama motorları tarafından göz ardı edilir, backlink olarak dikkate alınmaz. Google çeşitli durumlar için nofollow etiketi kullanımını tavsiye eder.[2]

Arama motorlarının birinci mantığı, bir siteye başka bir siteye link veriyorsa demek ki bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse link vermez. Backlink sitenin PageRank'ının yükselmesinde en etkili araçtır. Ancak Pr'ı ( PageRank ) yüksek olan sitelerden link almak daha faydalıdır. Örneğin Pr 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına Pr 4 olan siteden 1 link almak daha iyidir. Backlink almanın faydaları olduğu gibi backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı (yabancı) ne kadar az ise SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.

Backlink'in sitenize faydalı olabilmesi için backlink veren sitenin en az sizin sitenize göre C Class ip kullanıyor olması gerekli. (Mesela sizin sitenizin ip adresi 1.1.1.1 diğer sitenin en az 1.1.2.3 olması gerekli) Bu arama motorlarının kendi sitemize backlink vererek onları yükseltmemizi önlemek için yapılan bir sistemdir ancak günümüzde genellikle küçük sitelerde shared hosting (paylaşımlı hosting) kullanıldığından bazen kendinizin olmayan bir siteden bile backlink aldığınızda bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız site sizin sitenizle aynı kategoride ise size çok daha fazla faydası olur.[kaynak belirtilmeli]

Backlink çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal imleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop, Pligg ve Dugg gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinde yapılan link paylaşımlarının tümüne verilen çalışmalardır.

Blog[değiştir | kaynağı değiştir]

Blogger (Blogspot), Wordpress, Tumblr, Wix, Weebly, Medium, Blogcu gibi ücretsiz blog açma imkânı sunan bloglardan yapılan çalışmalar sonucunda alınmakta olan link çeşitleridir.

Dizin[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı sitelerin sıralanması ve amaçlarına göre kategoriler oluşturan web siteleridir. Bu kategoriler kapsamlı ve birçok web sitesini içeriyor olabilir.

Forum tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Forum sitelerine, web sitelerinin makale tanıtımı şeklinde yayımlanmasıdır. Günümüzde forumlardaki profil alanlarında imza veya site adresi olduğundan bazı kişiler imzasına site adresini ekliyor ve birkaç yorum ile backlink kazanıyor. Bu sebeple günümüzde forumlarda çok sayıda link çıkışı olduğundan forumlardan gelen backlinklerin değeri azalmıştır.

Wikipedia tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Wiki tabanlı genelde Media Wiki alt yapısı kullanan web sitelerine yapılan makale paylaşımıdır.

Dmoz backlink[değiştir | kaynağı değiştir]

Google'ın belki de en çok önem verdiği backlink sitesidir. Sitenizi eklemek pek kolay değildir genelde belirli bir kategoride yoğunlaşmış ve o kategoride lider siteler eklenir. Sitenizi eklemek için dmoz.org adresinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurular gönüllü editörler tarafından değerlendirilmekte ve yeterli bulunursa söz konusu kategoriye eklenmektedir. Sitenizi eklemek için başvuru yapabileceğiniz gibi editör olmak için de başvuru yapabilirsiniz.

Footer link çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitenin en alt bölümünden link alma şeklidir. Footer bölümünden link alınma durumunda yüksek ihtimalle linkler tüm sayfalarda gözükecektir. Footer link bir anda çok sayıda link sahibi olmanızı sağlar, ancak alakasız sayfalardan linklere sahip olabilirsiniz, bu optimizasyon açısından negatif bir etki olabilir. Aynı şekilde Footer link çıkışı sonucunda linklerin silinmesi negatif bir etki yapacaktır. Backlink için en çok kullanılan bölge olmasına rağmen son dönemde en riskli bölgedir.

Backlink Reddetme (Disavow)[değiştir | kaynağı değiştir]

Backlink reddetme, SEO çalışmalarınızda oldukça faydası olan ve sitenize gelen zararlı linklerin sizinle bir alakası olmadığını Google’a bildirme işlemidir. Backlink reddetme işlemi ile birlikte, sitenize zarar verebilecek düzeyde olan linkleri reddedebilir ve bu şekilde SEO performansınızın bu nedenden dolayı olumsuz bir şekilde etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Backlink reddetme işleminiz için ilk olarak Google Disavow aracına gidin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, link reddetme işlemini yapacağınız web sitesinin Search Console’da doğrulanmış mülk olarak hesabınızda yer edinmesidir. Eğer ilgili site Search Console hesabınızda doğrulanmış bir mülk değilse, Google Disavow aracının arayüzünde zaten bu siteyi göremeyeceksiniz ve işlemi yapamayacaksınız.

Reddedeceğiniz linkleri tespit ettikten sonra bu linkleri bir metin belgesine yerleştirmeniz gerekmekte. Ancak linkleri metin belgesine yerleştirirken de iki farklı varyasyon kullanabilirsiniz. Bir backlinki sadece kaynak URL olarak ya da doğrudan ana domain şeklinde reddedebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki iki farklı komut yapısını kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, diyelim ki https://abc.com/reddetmek-istedigimiz-backlink/ URL’inden gelen backlinki reddetmek istiyorsunuz, bunu yapmak için hazırladığınız metin belgesinde https://abc.com/reddetmek-istedigimiz-backlink/ URL’i satır olarak olmalıdır. Fakat diyelim ki, bir domainden gelen tüm backlinkleri reddetmek istiyorsanız, bunun için de hazırladığınız metin belgesinde domain:abc.com şeklinde komut yazmanız yeterli olacaktır. Her satırda bir tane olacak şekilde alt alta reddedeceğiniz linkleri ve domainleri bu şekilde yazabilir ve dosyanızı hazırlayabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "nofollow". meta.wikimedia.org. meta.wikimedia.org. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2015. 
  2. ^ "Belirli bağlantılar için rel="nofollow" kullanın". support.google.com. 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2015.